Kalecilikte çığır açan futbolcu Turgay Şeren

Turgay, Turgay, Turgay…

Büyük kalecin 1951 yılından beri kurduğu futbol tahtı hala devam ediyor. Ayaklarından başlayıp yüzüne tırmanan 10 koca yıl,onun sadece yüzüne bir kaç kalın çizgi ilave etmiş ve saçını dökmüştür.Formuna zaman zaman çeşitli etmenler sinmiş ve bunlar iri bir bıçak olarak, büyük kalecinin bu saha özünü parçalamışlardır.

Ama klası ?

Bu yönünü kimse satın alamamıştır,Turgay’ın…Klas kelimesi ünlü futbola adamı Sepp Herberg’in dudaklarından çıkmış, bir coğrafya kuralı olan iklimler gibi , dünyanın bütün futbol köşelerini ziyaret etmiştir.

Turgay, Mithatpaşa için bir güm kaybolacaktır. O da tribünlere kurulup kendisinden sonra gelen nesli seyredecektir. Sık sık “biz gençliğimizde böyle oynardık” diye anılarına tutunacaktır. Bütün bunların arkasında futbol arşivleri  büyük kaleciden “bir çığır açan adam” diye bahsedecektir.

Şeren’in Doğu’da kaleciliği “üç direğin altında vakit geçirilen dinlenme evi” havasından kurtarmış ve ona modern bir kişilik giydirmiştir.

Ceza doğrusu içindeki bütün tehlikeli topları önleyen, kornerleri anlamsız bir alışkanlıkla toplayan, kaleciliği plonjon ve süslü altı pas savunması halinden kurtaran Turgay, upuzun degajları ile kalecinin “bir takımın ilk for adamı“olduğu gerçeğini ortaya koymuştur.

Turgay hiçbir şey olmasa Türk futbolun soktuğu bir tarzla, stadların belki de bir Balzac’ı olacaktır. Ülkemizde futbolun ömrü artıp, ekiplerin oyun şekli değiştikçe, stad devamcıları birbirine söyleyecektirdir.

“Bir Turgay Vardı…”

İSLAM ÇUPİ
(06 Eylül 1961, Galatasaray Dergisi)

No Comments

Leave a Comment.