Pedallar dönüyor

Bisiklet gözlerimde ilk dönen spordur. Bundan 32 -33 yıl önce Topkapı’daki bisiklet yarışları çocuk  heyecanlarımı altüst ederdi.

Muzaffer, rahmetli Halit, Hasan Ceylan, Enver Osmalı, Talat, bir şeyi ayırmayı müsait olmayan beynimin ilk ilahları idi.

Bisikletteki bu günkü lüksü, bu günkü imkanları gördükçe,hep yamalı lastiklerle koşan bu çocukluğumdaki şampiyonları hatırlarım..

Bisiklet ve motorsiklet federasyonu en büyük canlılılığı Talat Tunçalp zamanında gösterdi. Tunçalp başkan değil, bisikletin adeta Hacı Ömer’i idi. Şu dönen tekerlekleri  Türkiye’nin malı yapmak için, kafası ile birlikte ceplerini de boşalttı.

Miskinler çarkı her faal yöneticiyi olduğu gibi Tunçalp’i de dişlilerinin içine alıp öğüttü..

Karışık hikayedir bu federasyonun içi.. Önceleri federasyon 33 kişiden kurulu idi. Oysa Türkiye’de yarışan faal bisikletçi sayısı otuzu zor aşıyor. Zenginliğe bak(!). Her bisikletçiye bir yönetici…

Sonra bu rakam sekize indi. Genel Sekreter istifa edince müstahdemlerden biri, Amerikan terfi usulüne parmak ısırttıracak bir süratle genel sekreterliğe atandı.. Tur değil, bir bisiklet gezintisi sesi vermeyen bir Türkiye organizasyonuna 450 bin lira harcandı. Bu para malzemeye yatırılsa idi;belki asfaltta 4 yeni kabiliyet fırlardı.

Bisiklet ihtisas kulüpleri federasyon yerine,üç beş  bisiklet hastasının omuz ve cüzdanları üzerinde durmaktadır. Milli takıma giren yüzde doksan bisikletçiyi İstanbul bölgesi postalamıştır ama, gelin görün Türkiye’nin bu en büyük ilinin veledromu yoktur. Nenco diye değerli bir hoca getirilmiştir. Adam iki aydır parmağını oynatmadan yığınla maaş almaktadır. Kabahat onda değil hala eline”Şunu şunu yapacaksın”diye program tutuşturmayan federasyondadır.

Topalın 100 metre koşması gibi, koca olimpiyatla temsil yarışına kalkılmıştır. Değil derece, tek kişinin yarış bitirebildiği bir rezalet Münih’ten taşınıp Türkiye’ye getirilmiştir.

Bir Ali-Rıfat ikiliği yaratılmıştır. Sporcular arasında sevgi saygı yerine, biribirlerinin kuyusunu kazmak  gayreti vardır.

Özetle bisiklet, tek tekerleği kalmış bir federasyonla  varacağı yeri belli olmayan bir yarış için terleyip durmaktadır.

İSLAM ÇUPİ
(02 Kasım 1972, Tercüman-İnci Spor eki)

No Comments

Leave a Comment.