Stad hastalığı filophobie


14.03.1982'de Galatasaray'ın sahasında Eskişehirspor'a 2-0 yenildiği maçın yazısıdır.


Tanrı korkusu var, Uçak korkusu var, Kaynana korkusu, dar gelirli için kasap manav, bakkal, evsahibi korkusu var. Öğrenci için sınav, çırak için usta, memur için amir korkusu var.

Korkuları alıp turnikeden stada soktuğunuzda, futbolcular için türlü çarpı türlü korkular var.

Gol kaçırma korkusu var.Penaltı atamama korkusu var Takıma girememe korkusu var. Deplasmanda korner atarken kafana, taş, şişe, madeni beş liralık, gazı bitmiş çakmak yemek korkusu var. Devre arası soyunma odasında tabanca bıçak ve kabadayılık koleksiyonunda ne kadar ateşli kesici alet edevat varsa, onlarla tehdit edilmek korkusu var.

Var’lar kaç oldu sayamadık Devam.

* * *
Yirminci yüzyılın dibi gelmişken gelişmiş biz dünya, gelişmiş bir futbol, gelişmiş bir insan ve gelişmiş bu insanın göğüs nahiyesindeki işkembesinde yeni yeni gelişen korkuları var.

G.Saray hastanesinin başhekimi Özkan Sümer, G.Saray- Beşiktaş maçının bitiminden bir-iki gün sonra, İstanbul’da maç kazanamayan takımı için bir sağlık bülteni yayınladı. Başhekim takımının İstanbul’da maç kazanamamasının hikmetini bilimsel bir nedene bağladı.

G Saray takımı İstanbul’da, biz, ‘KORKMA KORKUSU’ na yakalanıyormuş.
* * *

Al bakalım cahil futbolumuzu daha da şapşallaştıracak bir ilimlik terim daha.

Nedir bu korkma korkusu? Duble korkmak. Çift taraflı korkmak. Korkmuş olan insani ördek değil, ödlek yapmak. Kıvıramadım birader. Yazının noktalı virgül ve noktalı virgül yerin de galiba bilimselliği kaçıyor, tutun.

“Fevzi hoca Fevzi hoca nerelerdesin? Yahu neydi su (korkma korkusu)nun Frenkçesi, hekim dilindeki adı”

“……. “

“Söyle Allasen söyle neydi ?”

“……. “

Iskarmoz değil, ipnoz değil, isparmoz değil, işpermecet değil, ispinoz hiç değil.

“Hocaaaa! Söylesene neydi o cenabet bay Frenk’in adı?”

Baş harfini tuttum meretin. F idi F… Fobi yoo. Fobist hayır. Filozofi ne münasebet. Fizyoloji hoop.

Fevzi hoca bağırdı, yaşşa (FILOPHOBİE)

Neymiş, G Saray’ın İstanbul’da tutulduğu hastalığın adı, Filophobie imiş

* * *

Hastalık bu olunca ben de G.Saray-Eskişehir maçını gazeteci İslam Çupi olarak değil, hekimbaşı İslamüiddin efendi olarak seyrettim.

Filophobie’nın tıp kitaplarından çıkıp stad çimenlerine düşen basit anlamı su idi.

“Korkak olan hasta, bir de önemsiz olan şeylerden korkar”

Eskişehir maçtan önce G.Saray için önemsiz bir rakipti. Eskişehir ilk devre G.Saray’a umacı, son yarıda ise iki gol atan “öcü” oldu. Çünkü gayretle önemsiz bir korku isi.

Kaleci Haydar ve G.Saray geri dörtlüsü daldığı rüyada Liverpool forvetini Dalglish ve McDermont’u gördü, ayakları ve morali asit’e geren kemik gibi eridi gitti.

G. Saray orta sahası Ali Sami Yen Stadı zeminindeki sık sık kalkan çimen plakalarını, gözlerine taktıkları merceklerle göz çukur zannederek bir daha çıkmamacasına teker teker o deliklerin içine düşürdüler.

G. Saray’ın ileri ucu, uzun adımlarını ellişer santim keserek ve maç topunu Notre Dame’ın çanı zannederek, kafa vurmayı ölüm sanaraktan bu “Korkma korkusu” maçından, maçı bırakıp sağ salim çıktılar.

Filophobie başkanda da başladı ki, galiba taraftarlar protestoyu basınca o da maçı, “Korkma korkusu”ndan olacak bıraktı gitti.

İlahi Özkan Hoca durup dururken nerden çıkardın bu hastalığı. Baksana senden başka herkes iki seksen yerd.

İSLAM ÇUPİ
(15 Mart 1982, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.