En Büyük Şampiyonluk Centilmenlik


07.05.1983'de Fenerbahçe'nin deplasmanda Trabzonspor'u 1-0 yendiği maçtan sonra yazılmıştır.


Fenerbahçe’nin Trabzon’da Trabzonspor’u dokuz yıl sonra yenerek ligin kaderini alt-üst etmesi futbolun son yıllardaki en çarpıcı olayıdır.

Trabzonlu, Trabzon’da bu çarpıcı sonucu bir Avrupalı olgunluğu içinde karşıladı. Her zaman yüreği dışarıda oynayan Trabzon futbolcusuyla takımının bu maçta alışılan gürlükte olmayışı belki taraftarı üzdü. Çoğunlukla Trabzon deplasmanına peşin birtakım yoğun korkularla gelen Istanbul, büyüklerinden Fenerbahçe’nin alışılmışın çok dışında bir kuvvet futbolu oynaması hem Trabzon takımı hem de seyircisi için alışılmamış bir yenilikti.

Defansa son derece vahşi ve girilmez bir dekor oturtan Sarı – Lacivertli ekip önce Trabzon’un bu kayaya çarpıp sersemlemesini bekledi. Trabzon’un İskender’e, Levent’e ve Metin’e bağlanan skor sonuçları Onur, Müjdat ve Bulgar Mehmet tarafından imha edildi.

Trabzon’un defansında meydana getirilen bu ayak ve yürek kırıklıklarından sonra Fenerbahçe kontrataklı bir oyunun hızına girdi. Bu büyük bir yaratıştı. Bu gizli havaalanlarından Osman’ın kaldırdığı sürpriz pas uçaklarının hedefe düşüşünün en çarpıcı örnekleriydi.

Trabzon büyük üstünlüğünü topa rakibinden fazla sahip oluşunun görüntüsü içinde bu sürpriz pikelere çare bulamayacak ve kendi defansının önündeki bombardımanı önleyemeyecekti.

Fenerbahçe’nin kazandığı oyundan sonra kentin ötesine berisine serpilmiş “34” plakalı arabaların durduğu yerde bırakılışı Trabzonlu’nun galip Fenerbahçe’yi bir Batılı ev sahibi gibi alkışlayışı bu maçın belki en anlamlı sonucu oldu.

Şampiyonluk dengesinin Trabzon aleyhine önemli derecede sarsıldığı böyle bir maçta Trabzon seyircisinin elektriklenmeyip, bir medeni soğukluk içinde sonucu kabullenmesi, Türkiye’de deplasman futbolunun Karadeniz kentinde yavaş yavaş yumuşadığı hissini vermektedir. Trabzon – Fenerbahçe maçını ve muhtemelen şampiyonluğu kaybetmesine rağmen bir başka tarafını ortaya koymuştur.Centilmenliğini.

Bu centilmenlik futbolda henüz Türkiye kentlerine oturtamadığımız en büyük şampiyonluktur. Kutlarız.

İSLAM ÇUPİ
(10 Mayıs 1983, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.