Eski bir İstanbul maçı


05.06.1983'deki 4-4 biten Galatasaray-Fenerbahçe maçından sonra


Dört dörtlük Fenerbahçe-Galatasaray maçı eski İstanbul’un geri gelmez güzelliklerinin içinden fışkırmış bir yeni klasikti.

Hangi tenkitle bu lezzeti bozmaya çalışırsanız çalışınız, Pazar günkü maç bana 30 yıl öncesinin tramvaylı yürüyen yemyeşil bir istanbul’un usta futbol örneklerini anımsattı.

İki takım kalecisinin kabul günü düzenlediklerini diyene eyvallah. Stankoviç’in defansta “adam adama markaj” gibi Türkiye’de hiç oynanmaması gereken bir ateşle oynadığını vurgulayanlara peki. Fenerbahçe’nin maç sonuna kadar saha içinde bu yanlıştan uyanmamasını ileri sürenlerin öfkesine de kabul.

Bu olanca yanlışlarla dolu maça, maşa tutup hep hata kaldıranlara karşılık ben gollü müsabakalar susuzluğuna yakalanmış biri olarak, 30 yıllık banyosuzluğumu giderdim.

Nasıl o cennet Topkapı’yı, nasıl o benzersiz Çırpıcı mesire yerini, fabrikaların, E-5 yolunun betonuna gömmüşsek, nasıl Silivrikapı’nın, Avtepe’nin o incirli-üzümlü dünyasını tuğla ile bombalamışsak, doğa ile arsa ile birlikte maharetini ve vuruculuğunu türlü çeşitlisini kaybetmiş insan ayaklarından da, golle tanışmayanları yıllar yılı futbolcu yapmıştık.

İşte Pazar günkü maç o vuruş beceriksizliğini, o şut at atma acemiliğini, o topa vurma güvensizliğini kaybetmiş futbolumuzdan açan bir eski İstanbul maçı idi.

O vuran ayaklara sağlıklar dilerim. İsterdim ki maçtan sonra Fenerbahçeli taraftarlarla, Galatasaraylı taraftarlar kolkola girsinler, Mecidiyeköy’den Taksim’e kadar kendi hırslı sloganları yerine futbolun müşterek şarkısını söylesinler. Çiçek Pasajı’nda bira bardaklarını, her hıncı stadda bırakarak sevecenlik ve insan kokan bir inançla kaldırıp birbirlerine vursunlar.

Olmuyor… Yeni İstanbul’da tek tük eski İstanbul maçları oluyor da, yeni İstanbul’da o eski İstanbul’daki taraftar ve insanlık beraberliği kurulamıyor.

Demek Mecidiyeköy’de eski dutluklar ve İncir ağaçlarıyla birlikte eski insanları da kesmişler, yazık…

İSLAM ÇUPİ
(07 Haziran 1983, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.