Selçuk, İlyas, Engin, Repciç

F.Bahçe çarpıcı bir golcüyü bu yıl lig podyumuna çıkarıyor.

Selçuk, açısı en pis pozisyonları bile gole çevirmede büyük hünerler gösteriyor. Haliç’n çamurundan altın tozu imal etmenin uzmanlığını yapıyor, Selçuk…

Maçtan önce başka bir çarpıcı olay, seyircinin Genel Sekreter Mesut Dizdar’ı çarpması idi…

Mesut’un ağzından “Tüfekçi Vefa’ya karşı oynayacak.” sözü çıkmasına rağmen, dün ilk onbirle İlyas sahaya çıkmayınca, tribündeki bütün laflar Mesut’un kısmetine çıktı.

Bereket, Genel Sekreter uyanık… İlyas, Dizdar buzhanesinden alındı, 12 dakika oynatıldı ve F.Bahçe’nin namusu kurtuldu.

Futbol olarak alaturkayız bunu anladık, ama hiç olmazsa bir futbolcuyu oynatmama konusunda böyle tuluatlara çanak açmayalım…

Sahada kale direkleri var diye, stadyumu Direklerarasına çevirmeyelim…

***

Vefa orta sahada çok ağır top çeviriyor. Bu kadar ağırlık bırakın maç kazanmayı; bir kahve değirmenine konmuş 250 gram çekirdek kahveyi öğütmeye yetmez.

Yenilik diye bir tek Hayri’nin ağırlığı sahada dolaşıp duruyor.

Şimdi merakın Yugoslavcasına geliyorum; Repciç…

Yugoslavı bizim İzmirli meslektaşlar bir zepline koyup göğe çıkarmışlar. Ben ise dün kendisini yerin dibine sokmak için, maç boyunca kazma kürek aradım.

Antenlerim adamakıllı karıştı. Sakın F.Bahçe iki Repciç transfer etmiş olmasın ? İyisini İzmir seyrederken, molozu da İstanbul’da mı kaldı ?

Hele “Geçen yıl Kızılyıldız’da oynadı” iddiası dün öyle bir kızardı ki, sanki Repciç, kızılcık bahçesinde kızılcık toplayan bir romantik müstahsildi.

***

İlyas 12 dakika oynadı ama, altı tane olağanüstü hareket yaptı. Stilinde dinamizm, ustalık ve hırs bir arada gezip duruyor. Herkesin aynı topu oynadığı Türkiye’de, İlyas’ın şahsından bu yıl nehirler aksine akabilir ve çok takım boğulabilir.

***

Herkes “sinirli” diyor “tribünlerde oynuyoruz” diyor ama, bana göre Engin sahada futbol oynuyor.

Engin F.Bahçe ile yeni tanışıyor, arkadaşlarının ayak numaralarını yeni ezberliyor, rakiplerinin faul türlerine yeni tedbirler düşünüyor.

Kolay değil, Fransa’nın romantizminden çıkıp Türkiye’nin futbol bataklığına düşmek…
Son Fred Astaire’in Haliç’e alışmadan, step yapabileceğini düşünebilir misin ?

İSLAM ÇUPİ
(08 Ağustos 1983, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.