Fenerbahçe’de bu yıl Arsen Lupen ler var

Her maçı her hafta bir yıldız çalıyor.

Türkiye Liginin üçüncü haftasını çuvala koyduğumuz geride kalan pazarın lideri F. Bahçe’ye baktığımızda. Sarı Lacivertli ekipte, takım oyunu görüntüsünü bırakınız, bir akıl hastasının eline verilmiş deli tambur sesleri bile gelmiyor.

F. Bahçe, takım oyunu not karnesinde, hiç hoca dinlemeyen, hiç ders çalışmayan bir “Hababam sınıfı” vurdum duymazlığı içinde, meçhul lige bacak sallayıp durmaktadır.

F. Bahçe, ligde üç kere forma giyip çıkarmıştır. Üç maçın, biri Bursa deplasmanı olmak üzere.,üçünü de, aynı skorlarla 2-0 kazanmıştır.

F. Bahçe’nin gerek kazandığı 6 puana, gerekse attığı 6 gole ve hiç yemediği gole, puan cetvelinin dar çerçevesine yapışmış sakin rakamlardan seyredenler, lige zaptedilmez bir F. Bahçe’nin indiğini sanırlar.

* * *

Oysa durum tam tersinedir. Üç maçta henüz gol yememiş defans, Onur’un öteye, beriye atmaya çalıştığı yamalara, kendisini perişan edecek esrarengiz bir maçı bekler gibidir.

Erdoğan, Onur, Karaliç, Cem ve geri dörtlünün ilk yedek adayı İsmail şimdilik ne defans derinliği Dile merhabalaşmakta, ne kademe dikkatine özen göstermekte, ne de yardımlaşma diye bit bütünlüğü lehimlemek beceresini uygulayabilmektedir.

Son Zonguldak maçında teke tek her kazandığı mücadeleden sonra Zonguldaklı Sercan’ın, ikinci bir engelse takılmadan kaleciyle karşı karşıya kalışı , F. Bahçe defansında açılmış bol yeşil ışıklı otobanın varlığını belgelemektedir.

Sürpriz ataklar karşısında sürpriz hatalar yapan  bu geri dörtlünün arkasındaki  kaleci Yaşar’ın formsuz mu yoksa şaşkın mı olduğunu anlamak mümkün değildir. Çünkü şu anda F. Bahçe defansı, bir kalecinin hiç sevmeyeceği, rakibine top bırakan pozisyon yarattıran bit dağınıklık içindedir.

Orta sahada markaj sorumluluğu açısından ve oyunu servis etmekte aksaklıklar ve hastalıklar vardır.

Geçen yıl F. Bahçe orta sahasında rakip olarak dolaşmayı  denemiş tüm belalıları ortadan kaldırmayı başarmış Müjdat, ligin ilk üç maçında sahada bu öldürücü özelliklerinden arınmış, bir sorumsuzluk içinde dolaşmaktadır. Müjdat, sanki tövbekar olmuş, eski bir western silahşörü  gibi Colt’unu sarıp sarmalamış, orta saha kasabasında vurdusuz kırdısız bir emekli yaşamı sürmektedir.

Orta sahanın gerideki tamponu ileri çıktığında  20-25 metreden vuran Bulgar Mehmet’i meniskus’tur. Gecen yıl şampiyonluğun başka bir neferi Özcan ise, kıvam için yeni dere ağzındaki idman yeşilliğine basmaktadır.

* * *

Peki takım röntgenine baktığımızda  hiç de sağlıklı bulamadığımız F. Bahçe, nasıl oluyor da daha ligin üçüncü haftasında liderliğe oturuyor?..

Çünkü, F. Bahçede takım takıma oynanan maçların takımca temposuna boş verip, takımın dışında “adam”laşan bazı futbolcular var.

Yani daha açık. F. Bahçe’de her hafta her maç başı bir yıldız oyuncu çalıyor.

İlk Bolu maçında Selçuk’un mahareti, Bursa deplasmanında Repçiç patlaması, son Zonguldak maçında olağanüstü İlyas’ın olağanüstü gol bulma güdüsü, F. Bahçe’yi takım dışı, yıldızların liderliğe taşıdığı ekip yapmıştır.

F. Bahçe’nin bu yıl şimdilik hem formsuz futbolcuları, hem de bu futbolcuların yanında “Arsen Lüpen” gibi maçı çaktırmadan alıp götüren hırsızları var.

Karşı tarafta bir Sülün Osman ve Sülün Osman’lar bulunmadığı için, şimdilik bu puan çalma işi olanca rahatlığı ile  sürüyor.

Bir de çalma işini Engin öğrenebilirse F. Bahçe’de “Arsen Lüpenler” sayısı dörde çıkacak.

İSLAM ÇUPİ
(06 Eylül 1983, Genel)

No Comments

Leave a Comment.