Belli bir F.Bahçe’yi bırak meçhul bir F.Bahçe Yarat

Stankoviç’e Önemle Duyurulur Belli bir Fenerbahçe’yi bırak meçhul bir Fenerbahçe Yarat

Şu anda rakiplerince bilinen ve oyun yapısı kemikleşmiş bir takım var. Bu takımla yola devam etmek en büyük yanlıştır. Stankoviç gerçek bir şampiyonluk inatçısı ise, cesur olmalı, takımda geniş operasyonlar ve araştırmalara girişmelidir.

Az dosta çok dosta, kurdu kuşa, stopper ve liberolara, gazete ilanı yolu ile duyurulur ki ; Fenerbahçe’de tekmelenecek futbolcu kalmamıştır… Bahçesinde tekmelenecek futbolcusu kalmayan Fenerbahçe, şampiyonluk iddialarından birisi olarak, hedefe hangi tekmelenmemiş ayak ve ayaklarla gidecektir ?

Stankoviç, tekmelenmiş, tekmelendiği için de saha çimeninden yatağa düşmüş futbolcularının yanında “mezar başında bir baba yası tutma” pozunu bırakmalı, ayakları sağlam kalmışların arasına karışıp, cesaretli ve cüretli arayışlara girmelidir.

***

Takımın tümünü “takım” yapmayıp iki-üç futbolcunun sırtında teknik direktörlük cambazlığına soyunanlar, o iki-üç futbolcu ayaklarının altından alındığında elleri ve ayakları titrememeli, bir samimi şampiyonluk inatçısı ise, derhal masa başına oturup onun kumarını oynamalıdır…

Ayaklarından öldürülen asları için Stankoviç artık “ölenle ölünmez” şeklinde bir acımasızlığa girmeli, ayakları yaşayan futbolcularla, değişik yaşayan ve şampiyonlukta yarışan bir Fenerbahçe yaratmaya yönelmelidir.

Bu yaratma, mevkilerinin ve görevlerinin uyuşuğu olmuş, herkesin “hangi futbolcuların hangi blokta oynayacağı bilinen bir Fenerbahçe ile olmaz“…

Bir riski olmayan ama Fenerbahçe’nin gelecek haftalardaki şampiyonluk yolunu aydınlatması pek güç olan bu ihtiyar düşünce, son kez Karagümrük kupa maçında denenmiş, fakat tutmamıştır.

Fenerbahçe morali ile, futbolcuların nerede hangi beceri ile oynadıkları takiplerinin avuçlarının içine düşmüştür. Her geçen gün kapanan avuçlar, Fenerbahçe’yi sıkıştırmakta ve almak istediği şampiyonluk nefesini milim milim daraltmaktadır.

***

Bu Fenerbahçe bir kenara bırakılmalı, rakiplerinin afallayacakları meçhul bir Fenerbahçe düşünülmelidir. Bulgar Mehmet, transfer edildiğinde dripling kapasitesi yüksek, çok çabuk, topa iyi vuran bir uç oyuncusuydu.
Keza Müjdat da öyle…

Bu çocuklarda forvet cevherleri aramak, ayaklarını gol için uyandırmak çok mu hayali uzun bir ütopyadır ?

Cem şu an denge, ustalık, çabukluk, şut şiddeti yönünden, solbek çoraklığına mahkum edilmiş, Türkiye’nin en iyi orta saha oyuncusudur. Bu zarı geriden orta sahaya atmak çok mu zordur ?

K.Hasan çok çarpıcı ve çok ürkütücü vücudu ile santraforda değil, dışarıda oturmaktadır. Hasan’ın bir Hoçiç olmadığını düşünmek, delilik midir yoksa dahilik mi ?

Psikolojik bir teste alınacak ve ayakları ile morali rahatlatılacak bir Mustafa, Fenerbahçe’nin final maçlarındaki tavşanı olamaz mı ?

Genç takımda kandırma şuuru son derece gelişmiş, sol ayağı nefis bir ileri uç şeytanı var. Bu çocuk, Fenerbahçe’nin forvet sıkıntılarına ortak edilemez mi ?

***

1947-1948 döneminde hiç yenilmeden İstanbul lig şampiyonluğu kazanan Fenerbahçe’de Galatasaray’la yapılan ve 2-2 berabere biten maçta, o devrenin gol makinesi olan santrafor Suphi Ural’ın ayağı döndü, menisküs oldu.
Fenerbahçe, yönetimi ile taraftarı ile şaşkın bir mateme girmişken sihirbaz Molnar, Fenerbahçe’nin yeni santraforunu ta gerilerden solbekten getirdi.

Ahmet Erol adını taşıyan ve Suphi Ural efsanesini bitiren kişi, şimdi Fenerbahçe’nin teknik komite başkanıdır.

Kalemi boşa alalım. Böyle bir Fenerbahçe ile şampiyonluk mücadelesi yapılmaz.

Bu Fenerbahçe’yi değiştirip, rakiplerinin önüne meçhul bir takım olarak sürmek gerekir…

Cesaret Stankoviç… Risk ve kumar Stankoviç… Silkin Stankoviç…. Kazanmak için daha büyük düşün Stankoviç

İSLAM ÇUPİ
(31 Mart 1984, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.