Basketbol sayesinde çok kişi kurtuldu

Bu, bir İstanbul’da, bir Ankara’da potalara girip çıkan bir basketbol dizisi. Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin canını alması ile kalmamış, 15 günden beri spor kodamanı olan gazetelerin sayfalarını tümden aldığı için, yersizlikten bazı olaylar ve kişilere, kalemşörler kalemlerini fırça gibi uzatmak zevkinden yoksun kaldılar.

Şu Fenerbahçe – Galatasaray basketbol maçlarının spor sayfalarına getirdiği tam ambargo olmasa idi, Romanya’ya 3-0 yenilen Milli takım futbolcularının ayaklarının altına kimbilir ne kadar acımasız arı kovanları konulacaktı.
1985’teki 3-0 yenilgiyi “Ben, 1988 yılının Milli Takımı’nı hazırlıyorum” gibi 3 yıl sonralı bir ağızla şamatalamaya çalışan Futbol Federasyonu Başkanı Kemal Ulusu, bu çalım demagojisi yüzünden Babıali mevzilerinden herhalde çok sert şutlar yiyecekti…

Arnavutluk beraberliğinden sonra, “Bu takımla çok iş yaparım.” diyen, Romanya yenilgisinden sonra, “Bu takımla bir şey yapılmaz.” şeklinde konuşan çiçeği kulağında yeni Macar Teknik Direktör Meszöly’ye bu tutarsızlığından ötürü gazetelerden kaç ton eleştiri döküleceğini hiçbir ağır vasıta ehliyeti olan şöför vatandaş kestiremedi…
***
Şu Galatasaray – Fenerbahçe basketbol maçları, “Rüzgar Gibi Geçti” filminin 10 katı bir uzunlukta herkesin gözlerini mışıl mışıl yapmasa ve de Galatasaray, ezeli rakibi karşısında 3-1’lik bir basketbol destanı yazmasa idi, utancından, Cumartesi günü ön sayfadan devam sayfasına kaçan Galatasaray – Boluspor beraberliği hiç bu kadar normal karşılanır, Sarı-Kırmızılı futbolcular ve dünya çapındaki Teknik Direktör Jupp Derwall, İnönü Stadı’ndan bu denli sessiz sedasız ve dünya güzeli halde çıkabilirler miydi?..

Şu Fenerbahçe – Galatasaray basketbol çekişmesi Galatasaray takımı için çekimli hale gelmese, Galatasaray’ın el silahşörleri o en büyük kupayı Cumhurbaşkanlığı Kupasını da kazanmasalar, Başkan Prof. Ali Uras, maçtan sonra Sayın Kenan Evren’in yakasına altından Galatasaray rozetini takmak şerefine erişmez, kendi yakasına takılacak Babıali’deki müzmin muhaliflerinin eleştiri oklarına hedef olur, belki de devamlı yakalarını silkme hastalığına yakalanırlardı.

Şu Galatasaray – Fenerbahçe basketbol savaşı, spor dünyamızda kendisinden başka herkesi susturan bir silah ceberrutluğunda dolaşmasa, Romanya gezginci top kumpanyasına kafile başkanı diye, yine bir milletvekili koyan sevgili ve sevimli Bakanımız Vehbi Dinçerler’in bu ataması Babıali burçlarından 101 pare top atımı ile selamlanırdı.
***
Şu Fenerbahçe – Galatasaray basketbol dörtlemesi, çok olayı, olay yokmuşçasına çevirdi, çok sivri insanı sevimli yaptı.

Fenerbahçe’nin haşat ve hacamat olduğu bu basketbol dörtlemesinde, Sarı-Lacivert oyuncularla, koçunun basketbol trafiğinde çok hatalı sollamalar yaptığını da belirtelim…

Bilirsiniz, yaşamda her şeyin yedek parçası vardır da, trafik kazalarının yedek parçası yoktur.

İSLAM ÇUPİ
(09 Nisan 1985, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.