Arif ve Prekazi, G.Saray Lisesi’nden mezun olacaklar mı ?

Arif, “Gaziantep’e gidiyorum” tezgahı ile, Fenerbahçe’den uçup, Galatasaray’ın orta sahasına kondu… Galatasaray’ın orta sahasına konan Arif, İstanbul’a geldiği günden beri yaşadığı “gece-kondu” hayatından vücut silkmiş olacak ki, bi-mekanlıktan kalkıp; tası, tarağı, diş fırçası ile Galatasaray’ın Florya Sosyal Tesisleri’nin bir odasına kondu.

Şimdi Sarı-Kırmızılı taraftarların gönlünde koskoca bir orman yangını… “Arif, Galatasaray’da oynayabilecek mi ?

Hazırlık maçlarındaki Arif, ne bu sis perdesini, ne de Galatasaray taraftarlarının sorduğu bu en uzun soruyu henüz kısaltmış değil…

Bir yazar, kolu ne kadar uzun olursa olsun, Arif’in futbolculuğuna dokunamaz. Arif, ayakları ile vücut konsantrasyonu ile bir Brezilya sambasıdır.

Fakat bu samba ile ayakları binlerce kere kaşınmış ustalar bilirler ki, bu samba denen dansın müziği gürültülü ve çarpıcıdır, ritmi çabuk, figürleri ve hüneri tembellik kaldırmayan bir devamlı yorulmadır.

Hazırlık maçlarında samba gerçeği ile Arif gerçeği, dam-kavalye olarak, birbirlerine pek yakışmamışlardır. Arif hazırlık maçlarında sambanın yüksek dozlu gerilim hareketliliği yerine, sahada bir “slow“un ölülüğünü ve durgunluğunu dolaştırmıştır. Kötümserliğin erkeni kötüdür, Arif’i bekleyeceğiz.

* * *

Prekazi, Galatasaray – Trabzon maçında seyredenlerin ağzına büyük bir şişe rakı gibi düştü. Tümden kötü sarhoşladık.

Benzin türlerine tutkumuzdan olacak, adama “Süper Prekazi” dedik, Çok gelişmişlikten olacak, sanayii nefisemiz kabardı (Dur orda şu sanayi nefisesinin, güzellik sanayii olduğunu yaz da, 20-25 yaştan kalay siparişi gelmesin.) Gospodin’e “Şahane Prekazi” dedik, vatandaşı öteki hazırlık maçlarında koydunsa bul… İsmi değişti garibin… Oldu “Gospodin Zayi

Hazırlık maçlarındaki otopsi raporuna göre, Prekazi’nin yakın, devamlı ve bıktırıcı markaja tahammülü yok. Doları kovalaması ilgi çekici de, topu Galatasaray kaybettikten sonra rakip kovalamasını hiç mi hiç sevmiyor… Sert maçlara ne gönlü hazır ne de vücudu… Dizden kasıklarına varan en uzun iç ve dış adaleleri, ne ikili mücadeleleri kazanacak, ne topu saklamasına yardım edecek, ne de ağır kış şartlarında berbatlaşacak zeminlere uyacak düzeyde ve kuvvettedir.

Galatasaray Lisesi Türk eğitiminin en çetin okuludur. Dileriz ki hem Arif hem Prekazi, yıl sonunda Galatasaray Lisesi’nden “pekiyi” ile mezun olsunlar.

İSLAM ÇUPİ
(03 Eylül 1985, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.