Favorili favorisiz


16.12.1989'da Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi son dakikada 1-0 yendiği maçın yazısıdır.


FAVORİ kazandı… Maçın özellikle ikinci yarısında inanılmaz pas ve pozisyon hataları yapan Galatasaray, Fenerbahçe’nin galibiyet arayışlarını sıklaştırdığı anda, maçı kazandı.

Favori idi; çünkü…

Maçın son dakikasında sıkışıp kalan Galatasaray golüne, gözlerimle görebildiğim ofsayt şüphesi, maçtan sonraki TV tekrarları ile kesinlik kazandı.

Favorinin favorisiz kazandığı maçın tek golü kesinlikle ofsayttı.

Maçı o gole kadar olağanüstü güzellikte götüren ihsan Türe, bunca tecrübesi, bunca ağarmış saçına rağmen, hele iptal işareti yaptıktan sonra, yan hakeme teslim olması, favori takıma eklenen kara bir favori idi.

Favori olan Galatasaray, favori olmayan Fenerbahçe’yi ofsayt kitabının suçüstü yakalaması gereken bir golle yenmesi, belki de Sarı-Lacivertli ekibe gök katında kesilmiş bir ilahi ceza idi.
* * *
Favori olan Galatasaray, ilahlar istediği için kazanmış, favori olmayan Fenerbahçe, puan cetvelinin tepesindeki beddualar tesirini gayetle iyi gösterdiği için kaybetmişti.

Favori takımın favori kalecisi Simoviç, favori olmayan takımın kalecisi Nurettin’in beceri derecesine yaklaşamaması, maçın en ilgi çekici fotoğrafı idi.

Demek favori olma ve favori olmama tahterevallisi Türkiye sahalarından içeri girince, berberler çokçası saçın kesilme santimine makas uyduramıyorlar.

Maçın favorisi olan Galatasaray, üstü-ne çarpı işareti konması gereken bir son dakika golü ile kazanırken, maçın favorisi olmayan Fenerbahçe, biri yan direkte patlayan frikik dahil, beş mutlak golü Ali Sami Yen’in ara sokaklarına atmıştır.
* * *
Maçın favorisi Galatasaray’ın bu büyük “derby” için favori futbolcuları olan Uğur, Prekazi, Hasan ve Tanju’nun, müsabaka boyunca maçın favorisi olmayan Fenerbahçe’nin favorisiz oyuncuları Nejat, Nezihi, Bilal ve Turan tarafından yok edilmesi, Batı’dan ithal edilmiş “favori”nin Türkiye hudutlarından içeri girdiğinden itibaren ne derece bir “fuzul-i şagil” olduğunu belgelemektedir.

Maçın favorisi olan Galatasaray’ın maçın favorisi olmayan Fenerbahçe karşısına da özellikle oyunun ikinci yarısında ne top, ne de hareket edecek saha bulamaması, “favori” demek alışkanlığı gelişmiş beyinleri, sigara markasını değiştirmeye yöneltmelidir.

Dört vale hep Galatasaray’da idi, dün… Fenerbahçe büyük piştiyi nasıl oynasın?

Favori ile oynayan bir favorisizin cenazesi tabii çelenksiz ve az cemaatli olur.

İSLAM ÇUPİ
(17 Aralık 1989, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.