Rıdvan’ın dönüşü


02.04.1994'de Fenerbahçe'nin Bursaspor'u 2-0 yendiği maçın yazısıdır.


RIDVAN ne yapsın ki? Bu sene adama futbol oynatmamak için Türkiye’de nerede ise top satışını yasak edeceksin, adama hapishane parmaklıklarının her santimetre kalınlığını değişik şevkat yuvaları kuracaksın, birbirleri ile nasıl ittifak ettiği belli olmayan güçleri adamın kulaklarında bir tamtam işkencesi için kuracaksın, herşey bittikten sonra “Gel hem Fenerbahçe’yi hem kendini kurtar” diyeceksin.

Bir futbolcuyu hem formasının içinde bir kötürüm adam ilan edeceksin, sonra aynı insana “Buyur Fenerbahçe için dans et” komutunu vereceksin.

Ne böyle demir adeleli ve çelik yürekli futbolcu var yeryüzünde, ne de insanlık sanatını bu derece zalim bir yazı tura için havaya fırlatan bir akrobat.

Fenerahçe ve Rıdvan bazı maçlarda birbirinden uzaklaşıyorsa, bazı pozisyonlarda yek diğerlerine büyük bir dalgın gibi bakıyorlarsa, bu Dereağzı aktörlerinin çevirdiği eski filmin son kareleridir.

Final bellidir artık.. Ne Fenerbahçe değiştirir gidişi ne de Rıdvan…

★ ★ ★

Bursa neden bu kadar kapalı defans yapar? Fenerbahçe’den alınacak tek puan, Bursa’yı lig de ikinci onlu grubun şampiyonluğuna mı taşır, yoksa UEFA kardinal meclisine mi? Hiç birisine…Bursa hiç bir dereceye kendisini taşımayacak ölümüne bir defans yapıyor Fenerbahçe karşısında…

★ ★ ★

Gizli tezahürat yapalım Bursaspor’un bu arka futbol dehşetine…
“En büyük teşvik primi, başka büyük yok”

★ ★ ★

Fenerbahçe oyun kontrol kulesine yine Müjdat’ı koymuş. Çocuk aylardan beri jübile davetiyesi basmak ve dağıtmakla uğraşıyor. Sen adamı birinci işine ya¬ni futbola çağırıyorsun. Çok geç kalmadınız mı?

Tayfur, Emre, İlker, Mecnun ve Bülent’i sen Bursaspor’un hiç deliği olmayan defansını açmaya sahaya sürmüşsün. Oysa bu insanlar değil birinci lig’de savunması iyi ısınmış bir Yeşil – Beyazlı birikintiyi dağıtacak bir anahtara sahip değilse onların Bursaspor un ufak tefek taşlarına sadece bakması neyi değiştirir.

Fenerbahçe’yi Bursaspor önünde bir 90 dakika bütün saha hünerleri ile futbolcu gibi dolaşmış bir muhteşem Oğuz kurtaracak, Aykut’un bütün maç durmuş olsa da ustalık kokan golü rahatlatacaktır sadece.

İSLAM ÇUPİ
(04 Nisan 1994, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.