F.Bahçe bitti


15.03.1995'de Fenerbahçe'nin deplasmanda Kocaelispor'a 3-2 yenildiği maçın yazısıdır.


GEÇEN yılın nisan başında Fenerbahçe’yi şampiyonluktan uzaklaştıran Kocaelispor, dün akşam aynı statta Sarı – Lacivertli takımın ağır ağır, inanmaya inanmaya çektiği şampiyonluk ihtimali desteğini kopardı, darmadağın etti.

Son haftaların yirmi yıllık iyi kalecilik örneklerini veren Engin, dün gece Türkiye’de her kalecinin yiyebileceği topları kendi ağlarına bırakırken, şu mesajı vermek istiyordu galiba… “Bu takımın içinde bir tek süper bendim. Şimdi süperliğe veda ediyor ve Fenerbahçe takımının oynadığı futbolun içine karışıyorum.”

Fenerbahçe’nin Kocaeli önünde çabucak 2-0 ‘lık bir yenilgiye düşmesinden sonra Sarı – Lacivertli takımın biraz kendine gelişi Kocaelispor’un maçı anlamsız bırakışından mı kaynaklanıyordu ? 2-0’ı getiren Kocaelispor’un maç şemasında kopukluklar olması buna eklenen baş hataları Fenerbahçe’nin oyun odaklarından biri olmasını hazırladı.

Sağ tarafın Kemalettin bindirmeleriyle dolaşımı kuvvetli bir kan grubu olması, müthiş çabuk İlker’in rakipten çok kendini düzeltmesi için uğraşması Fenerbahçe’nin oyun ibresine belirli bir ağırlıkta oturmasına sebep oldu. İlk devre Fenerbahçe’nin beraberlik golünü beklemek mucizeden çok ümide dönüştü.

Fakat Kocaelispor’un maçın ilk devre son yirmi dakikasında canlı bir ortak haline getirdiği Fenerbahçe’yi, ikinci yarının hemen başlarında şok bir golle safin uzağına düşürdü.

Kocaelispor üçüncü golü attıktan sonra saha şemasında rakibinden hem teknik birikimi fazla, hem de fiziği aşırı gür bir görüntü verdi. Kocaelispor, Evren’i, Faruk’u, Ümit’i ve geri blok garantisi ile oyunu Fenerbahçe’den kaçıran bir fare kapanı kurdu sahada.

Fenerbahçe’nin şampiyonluk bitişini ilan eden bir maçtı bu. Fenerbahçe takımı ne eleman zenginliği, ne teknik birikim, ne mücadele, ne de şampiyonluğu duyumsamayan yürekleriyle ligin bu büyük şerefine havlu atarken, altı yıldır tekrarlanan hayal kırıklığı bir kere daha yazılıyordu İzmit’teki İsmetpaşa Stadı’na.

“Seneye yine bekleriz efendim”…

Seneler yediye basarken, Fenerbahçe tribünlerinde şampiyonsuzluk ölümleri oluyor, yeni doğumlar ise başka kulüplerin ebehanelerinde oluyordu.

Bilmiyorum yedinci senede tribün kuvvetli kalacak mı Fenerbahçe için…

 

İSLAM ÇUPİ
(16 Mart 1995, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.