Eksik Beşiktaş


1995 TSYD kupasında Fenerbahçe'nin Beşiktaş'ı 2-0 yendiği maç sonrası.


İki takım için finale yakışan “tam kadro” zenginliğini Fenerbahçe’nin koruması Beşiktaş’ın koruyamaması, dün geceki oyunun “kantarını” iyice bozan bir etken oldu.

Kadro gramajı fazla” Fenerbahçe’nin, “kadro gramajı eksik” Beşiktaş karşısında .oyunun başından sonuna kadar maça daha fazla ağırlık koyması, zemini daha çok pasa boğması o kadar normal ki…

Högh ve Uche’nin Fenerbahçe  defansının en hakim yerine çakılıp, hem oyunun tüm grafiklerini görmesi, tehlikeleri vücut ve kafa ile koklaması, Fenerbahçe defasında, bir “repertuar yeniliği” olacak bu yıl.

Beşiktaş’ta tüm defans “yedeklerden kurulu’ olduğu için zeminden hep karışık notlar çıkıyor. Rıza ve Recep gibi eski istikrar yıldızları bile, bu uslubu karışık savunma yolları içinde, sağlıklı bir ofans trafiği kuramıyorlardı.

* * *

Fenerbahçe’nin şimdiye kadar oynadığı özel maçlarda herkesin “batıcı bir eksiklik” olarak gördükleri iki adam İlker ve Kemalettin, dün gece ” kılık ve görevlerine ” ısınmış görüntüsü verdiler.

Özellikle ön libero gibi “görev çeşitliliği” çok olan bir yerde Kemalettin parlak geceye 200 mumluk bir ampul yaktı.

Beşiktaş’ta büyük tekniğine bayıldığım, hep mukavelesi bittiği yıl takımı şampiyon yapacak “tek adam performansına” çıkan Mehmet, bu yıl böyle “sıcak dönem” geçirmeye niyetli değil mi yoksa?…

Artık süratine ve tecrübesizliğine bu yıl “büyük bir Beşiktaşlılık” yükleyeceğini tahmin ettiğim Oktay, yoksa beni ilelebet yanıltacak bir “yokluk çukurunun” etrafında dolaşıyor gibi.

Beşiktaş futbol olarak Fenerbahçe’nin iki adım gerisinde kalırken, tüm kadronun İnönü yerine şimdiden Norveç ve Rosenborg’da olmasını bir handikap olarak kabul etmemiz gerek.

* * *

Oğuz’un klas ve oyun oyama keyfi ile yeni henüz  gelmediği dünkü maçta Galatasaray oyununun kahramanı Boliç Beşiktaş yerine sahanın az top gelen kenarlarında “tespih” çeken bir dervişti.

Maçın içinde hem olumlu hem olumsuz çabukluk ve teknik isteyen her pozisyona imzasını koyan Tarık Fenerbahçe’nin geleceklerdeki büyük yıldızı mıydı, yoksa bir mevsim sürecek hayal kırıklığı mı?

Fenerbahçe Tarihi hep idollerle doludur.

Zeki Rıza’dan tut Leiter, Can, Cemil ve Rıdvan’a kadar uzan… Bunların ucundaki total ışık Tank olur mu ? Biraz bekleyelim…

İSLAM ÇUPİ
(06 Ağustos 1995, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.