F.Bahçe şampiyon gibi


05.05.1996'daki Trabzonspor-Fenerbahçe 1-2'lik maçtan sonraki yazısıdır.


FENERBAHÇE şampiyon gibi artık… Ali Şen yedinci şampiyonsuzluk yılında, Fenerbahçe’yi futbolun en pahalı tahtına lig koltuğuna oturttu.

Seviniz veya sevmeyiniz artık, öbür senenin ligi başlayınca ve şampiyonu belli oluncaya kadar futbolda “Ali Şen” repertuvarını dinleyeceksiniz.

Ali Şen Başkan Fenerbahçe şampiyon” diye yedi yıldır bağıran Sarı – lacivertli tribün yığınları, çıldırdıkları hediyeyi kendilerine veren peygamberi buldular nihayet…

* * *

Fenerbahçeli, Türkiye’nin uzun yıllar lidersizliğe dönüşen öksüzlüğünü, 7 sene başkansızlık olarak yaşadı. Ali Şen’le bu boşluk bitti. Sarı lacivertli taraftar  “Ali Şen Başkan Fenerbahçe şampiyon” diye bağırırken başkanın kendisi de, Fenerbahçe ile Türkiye’yi boyamaya devam edecek.

Ta ki önümüzdeki lig başlayınca ye yeni şampiyon belli oluncaya kadar…

Yani Türkiye’de  iddiasından uzaklaşan kulüplerin yöneticileri kendi formasından çıkıp, Trabzonspor – Fenerbahçe maçından önce mikrofonların önüne gelip “Trabzonspor şampiyon” demeçleri ayıp olmuyor da, son galibiyetten sonra Ali Şen’in – daha gelmedi de- TV mikrofonlarının önüne çöreklenip, “Türkiye’deki tüm Fenerbahçeye karşı olan güçleri dize getirdik” beyanı mı ayıp olacak, şimdi…

Bunun Türk dilindeki karşılığı “kısastır“, sadece…

Yedi yıldır Türkiye’nin başkansızlıktan ötürü sinmiş “Türkiye’nin en büyük futbol gücü” şimdi Ali Şen sayesinde sahnede…

Fenerbahçeli yedi yıldır Türkiye’de kendisiz kurulan “Futbol Cumhuriyetlerine” saygılı oldu. Şimdi aynı saygıyı Trabzonspor galibiyeti ile temelleri iyice sağlamlanan “Fenerbahçe Cumhuriyeti” için de istiyor.

Lig futbolunun başlangıcında starta herkes “ümitli” olarak oturur. Haftalar ve maçlar bu ümitlerin bazılarını öldürür, bazıları yaşatır. Sonunda bu yumak ligin sonuncu haftasında finişe bir şampiyon bırakır.

Şimdi Türkiye; Edirne’den Kars’a, İskenderun’dan Hopa’ya kadar, rengi Sarı – Lacivert olanların, yüreği “Fenerbahçe” diye çarpanların, onüçüncü Türkiye Ligi şampiyonluğuna hazırlandığı günlerin halayıdır.

Yedi yıl sonra Türkiye’de “Fenerbahçe Cumhuriyeti‘ kurulmuştur, tekrar ligde…

Buna sevinenler de bizimdir, buna kızanlar ve sevinmeyenler de…

Bu memleket bizim… Şampiyon olan da, şampiyon olamayan takımlar da, Türkiye’nin…

Di mi Deniz kızım, di mi Sanem torunum…

İSLAM ÇUPİ
(07 Mayıs 1996, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.