Kolay galibiyet


08.09.1996'de Fenerbahçe'nin deplasmanda Galatasaray'ı 4-0 yendiği maçın yazısıdır.


Fenerbahçe oyunu 3-0 yaptıktan sonra, tribün sayısal çoğunluğunun Sarı – Kırmızılı takımda olduğuna bakarak maçın inisiyatifini Galatasaray’a bıraktı.

O ana kadar Fenerbahçe defansının savunma bağnazlığı yeteri kadar fanatik olmamakla birlikte, skordaki bu rahatlama, Sarı – Lacivertli savunmayı yol geçen hanına çevirdi.

Fenerbahçe takımı oyununu 3-0′ a getirirken, ekip halinde full time bir futbol oynamadı. Zaman zaman savunmada İlker ve Halil İbrahim birer uyurgezer kılığı giydi. Orta sahada bir Tayfun kayboldu ; bir Okocha, bir Kemalettin, bir Bülent… Büyük bir tribün baskısına giren Saffet, ilk golü atmasına rağmen bir türlü rahatlayamadı. Frikikten uluslararası ustalığını gösteren Okocha, ikinci golü yaparken, bir kontratak pasında kalecinin göğsünden topu kaçırıp üçüncü golü sağlayan Boliç ; bu başarılarını Ali Sami Yen’de afişlerken, hiç bir zaman Van Gobbel’in karşısında kedi gözlü ve kedi refleksli Rüştü’ye erişemedi.

Hayrettin’in Galatasaray’daki kalecilik macerası, en iyi zamanında bir yedek bir asli yazı turası içinde geçti. Dün geceki yenilgiyi Hayrettin’in omuzlarına yüklemek isteyenler, bu maziyi indirdiler önce…

Galatasaray orta sahasının iki yıldızı Tugay ve Suat, gölge futboluna teşne fizik ve oyunlarıyla tribünün bir kesimine beğendirseler bile, Fatih Terim’in top testinden geçemediler ve ikinci yarıda forma anahtarlarını Evren ve Okan’a teslim ettiler.

İkinci devre oyuna 3-0 yenik başlayan Galatasaray, son kırkbeş dakikada rakibinin karşısında hep baskılı oynadı. İkinci yarının herhangi bir dakikasında futbolu iyi bilen bir seyirci stada girip sonucu sorup ileride olan takımı sormasa, kendi değerlendirmesine göre mutlaka “Galatasaray”, derdi.

Fenerbahçe çekilmişti ; ikinci devre hem Galatasaray’ın önünden hem de oyundan…Bir Rüştü ve Galatasaray düello ediyordu artık… Maçın hakemi bile Galatasaray için koşuyor ve düdük çalıyordu.

NOT : Fenerbahçe ikinci yarıda Boliç ile bir defa Galatasaray kalesine gitti ve dördüncü golü attı.

İSLAM ÇUPİ
(09 Eylül 1996, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.