Okocha ve Saffet


21.09.1996'de Fenerbahçe'nin Zeytinburnu'nu 5-1 yendiği maçın yazısıdır.


Juventus maçı için Fenerbahçeli taraftar ne kadar iyi sonuç rüyasına takılırsa takılsın, ondan önceki Zeytinburnu maçını kazanmak için son onbeş dakikalık futbolun en kahırlı zamanını bekledi.

Zeytinburnu, o peşpeşe gelen goller patlayıncaya kadar, futbolu çirkinleştirmek için savunmanın en koyusunu kullanmış, sertliğin her çeşidini, sarı ve kırmızı kartlardan kaçırmış ve muhtemel bir beraberlik için her türlü çareye başvurup 1-1’e demirlemişti maçı…

Sonra Okocha çıktı sahneye…

Hem de normal bir futbolcu olarak değil, bir sihirbaz gibi… Kalenin tam ortasında olan bir frikiği tıpkı penaltı vuruşuna benzeyen bir darbeyle Zeytinburnu kalesine gönderdiğinde (2-1) Fenerbahçe adına maçı bir galibiyet başlangıcı olarak sonuna kadar aydınlatıyordu. Aynı Okocha, ondan bir dakika sonra müthiş bir eşapeye eklediği yer vuruşuyla üçüncü golü atıyor ve Fenerbahçe’nin bütün sıkıntılarını bir an önce bitiriyordu. Ondan sonra Saffet kafa ile, Kemalettin de bir karambol vuruşu ile oyunu beşliyor ve Fenerbahçe’nin yetmişbeş dakika rakip önünde kaybolmuş galibiyet ihtimalini son onbeş dakikada mutluluğa çeviriyordu.

Fenerbahçe, ihtimalli başladığı maçta rakibinin her geçen dakika defansı büyüteceğini ve sertliği çoğaltacağını kestirmeksizin resmen topla, oyunla ve rakibiyle dalga geçtiği maçı son onbeş dakikada çok ciddi bir tavır aldığı bir tempo ile lehine çeviriyordu.

İSLAM ÇUPİ
(22 Eylül 1996, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.