Manchester zaferi


30.10.1996'da Şampiyon liginde Fenerbahçe'nin deplasmanda Manchester United'ı 1-0 yendiği maç sonrası


İYİ bir kaleci ve savunman varsa, hücumda ve orta sahada ne kadar saçma sapanlık yaparsan yap, Dünya’nın en büyük takımın yener veya yenilirsin.

Dün akşam Fenerbahçe’nin Manchester’da yaptiği gibi… Türkiye’de hangi etkili tozu serpip de futbol ilerledi diyorlarsa da, dünyada bu iş yengen olmuş. Dün gece seyrettiğim Manchester United takımı, ne pas isabetinde, ne futbol oyununu sahaya yaymada, ne dripling verkaç gibi bir oyuncunun ferdi hünerlerinde bir Didi bir Pele bir Beckenbauer ve Cruyffun ihtişamında olması, Milan’ın unutulmaz triosu Van Basten, Rijkaard ve Gııllit klasında bir tek yıldızı yoktu.

Bu yüzden Manchester United enfes kaleci Rüştü, defansta Uche’si ile sahada duran Fenerbahçe’den korkuyordu, hem de adamakıllı…

Manchester hiç bir hücum etkinliği olmayan, kafasında hiç bir olgunlaşmış gol düşüncesi taşımayan Fenerbahçe karşısında, dakikalar ilerledikçe sinirleniyor ve kapalı Fenerbahçe defansının önünde hem nefes hem futbol irtifanı kaybediyordu.

Fenerbahçe’nin dün gece bırakın Avrupa Süper Ligi’nde, Türkiye Ligi standartlarına uygun bir ekip kuramadığı bir kere daha belli oldu.

Şayet Fenerbahçe defansa ve ofansa daha bilinçli yanaşan, iki bloga daha kalabalık gelip giden, top dengelerini daha sakin ve beyinli alıp veren orta sahaya sahip olsaydı, bu imkansız galibiyetli görünen daha rahat maçı kazanabilirdi.

Rüştü’nün inanılmaz kurtarışları ve Uche’nin defansın her noktasında “Fenerbahçe yenilmez” diye bir pankartla dolaşan kulesi, sonunda olmayacakmış gibi görünen mucizeyi gerçekleştirdi.

Boliç’in bir uzak vuruşu, defansta bir Manchester ayağına vurdu ve artık Ingiliz takımının kalesinde bir kaleci gibi değil, Danimarka tarihi gibi duran Schmeichel’ı mağlup ederek filelere gitti. İşte Fenerbahçe’nin galibiyet özeti ve tarihi…

İSLAM ÇUPİ
(30 Ekim 1996, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.