Türkiye’nin Batısı ve Doğusu

Bir tarafta kan kırmızı olaylarla içimizdeki play – of futbol, öteki yanda Mustafa Denizli’nin yönetiminde her türlü bilimsel yolu Fransa 98 için gündeme alan milli takımımız…

Türkiye’nin hangi yüzünü alkışlayalım. Yazısı mı daha gururlu, yoksa turası mı ?

Bir tarafta Erzurum sahası… Rakip Karabükspor 89. dakikada galibiyeti yakalayınca, alanın futbol talimgahı yerine savaş cephesine dönüşmesi… Öteki yanda İstanbul’da yolu ve trafiği günlerce denetlenen, içi tuvaletleri basın odası ve tribünü zemini çim durumu FIFA gözlemcileri tarafından didik didik edilen Ali Sami Yen Stadı.

Hangi Türkiye’de yaşamak isterdiniz.
* * *
Bir tarafta dışarı çıkıp stadı içindekiler ile birlikte ablukaya alan 4 bin seyirci, Karabük’ten bir yönetici ile birlikte 20 kişiyi yaralıyan bir öfkeli kalabalık, öteki yanda Mustafa Denizli’nin kadife eldivene benzeyen yumuşacık idmanlarla Belçika’ya hazırladığı milli takımımız.

Hangi futbol manzarasının vatandaşı olmak gururunuzu inciltmez…

Bir tarafta futbol topunu konuşturmak yerine siyasal sloganların dillendiği güneyin Adana stadı, Konyalıdan çıkan tekbir seslerine karşılık Adanalıdan yükselen “Türkiye laiktir, laik kalacaktır” avazeleri, öteki yanda Mustafa Denizli’nin sakalı muskayı bir tarafa koyup milli takımın sağlığını bir profesöre Mehmet Kurdoğlu’na teslim edişi…

Türkiye’de hangi reçete ile kalkınmak arzusundasınız.
* * *
Türkiye futbolda iki çağı birlikte yaşıyor.

Bir tarafta kulüp temsilcileri ile Türkiye Avrupa kupalarında daha flaş yerler arıyor, Avrupa süper liginde şampiyonluk şimdilik zor bir kavram olsa bile kendini hecelemeye yöneltiyor, milli takım seviyesinde Avrupa şampiyonası ve dünya kupasında finalini ısıtmaya çalışıyor.

Türkiye hepimizindir.

Türkiye’nin her iline eşite yakın bir adaletle sağlık eğitim ekonomik ünitelerini tam teşekkülle götürmeliyiz, oralara…

Milli gelirin kitleler arasındaki korkunç adaletsizliğini iyileştirmeliyiz.

Bunları iyileştirmeden doğuya sadece futbol topunu götürmekle tüm işlerin rayına oturacağını iddia eden insanlar, mantık değil heyecan adamlarıdır.

Doğu’ya başka birşey götürme, sadece futbol topu götür… Bu nakille her şeyin süt liman duruma geleceğine inanılıyorsa, Türkiye haritası daha çok şer doğurmaya adaydır…

Türkiye çok yakın gelecekte büyük bir sosyal değişim yapmazsa, batı – doğu yazı – turası her alanda olduğu gibi, futbolda da devam eder durur.

İSLAM ÇUPİ
(29 Nisan 1997, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.