Bir santrfor al Şen’i hatip yap

HAZIRLIK maçları ile TSYD turnuvası oyunlarını ismine yakışmayan skorlarla geçen Fenerbahçe, ligin ilk resmisinde de Gaziantepspor’u zor aştı.

Fenerbahçe’nin kocaman bir top yolculuğu olan ligde, takımın hatlar arasındaki uyuma, sistemin altını kalın kara kalemle çizmeye, futbolcuların hem biribirini ve teknik direktörü sevmesi gibi, çok ince rötüşler istemiyen tashih hataları var.

Ama takımda olmayan ve ekipte olmadığı için, bu yılki şampiyonluk alınmasına direkt etki yapacak bir dağıtıcı santrfor mutlaka Fenerbahçe’ye alınmalıdır.

Ali Şen geçen yılki “nutuk başkan” portresinden hemen uzaklaşmalı, bu tip bir santrforun peşine düşmelidir. Hem de parası ve tüm özverisi ile…

***

Defanstan ve orta sahadan çıkacak bütün uzun topları bir maç boyu 50 – 60 metrelik deparlarla kovalıyacak, depar ve kontrol bittiği an her iki ayağı ile kuvvetli kaleye vuracak bir santrfor. Rakip ceza sahası ve orta alana bıkmadan pres yapacak, rakip cephede duracak noktası olmayan, devamlı gezen ve yer değiştiren bir santrfor…

Önce Türkiye taranmalı… Birinci, ikinci hatta üçüncü liglere ehil gözlerle bakılmalı… Böyle bir futbolcu varsa kiralanmalı hemen…

Türkiye bu tip santrfor olarak kuru ise, Avrupa’nın ortasını çokiyi tanıyan Otto Bariç’e böyle bir 9 numara için sipariş verilmeli, bundan yeterli bir sonuç çıkmazsa İtalya ve Fransa ikinci ligine göz atan simsarlara müracat ederek böyle bir santrfor mutlak bulunup, forması Fenerbahçe yapılmalıdır.

Böyle bir santrforla Fenerbahçe’nin oyun hızı daha çabuklaşır. Bu adamın atacağı birkaç kolay gol Fenerbahçe’de gol vasfı olan fakat bu güne kadar buna özendirilmediği için güdük kalmış Tarık, Kemalettin, Okocha, Erol, Halil İbrahim, Uche ve Högh gibi orta saha ve savunmacıları neticeyi düşünen ve gerçekleştiren futbolcular durumuna sokar.

Böyle bir vasfı olan Boliç de artan golcü sayısı yüzünden, boşaltılan rakip sahada 30 barajına doğru ayak kaşır.

***

Türkiye’de en hasta Fenerbahçeliden daha hasta bildiğim ve buna kalıbımı bastığım sevgili Ali Şen, böyle bir santrfor bulup takıma monte ettiğinde Fenerbahçe şampiyon olur mutlaka…

Bu tip bir santrfor Fenerbahçe’de oynamaya başladığı gün takımın hatlar arasındaki dağınıklığı biter, futbolcuların hedef ve görevinde bir üst düzey sorumluluk başlar, bu gün Tarık ve Selahattin’i takımda arayanların bu hasreti biter.

Böyle bir santrfor transferini gerçekleştirdiğinde Ali Şen istediği kadar konuşabilir.

Çünkü o zaman takım, her Fenerbahçelinin rahat konuşacağı bir düzeye gelir.

Sevgili Ali Şen Türkiye’nin hatibi olur.

 

İSLAM ÇUPİ
(05 Ağustos 1997, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.