Şırnak’ta iki potadan küçük Amerika’ya

Basketbol camiası ölümlerin en büyüklerinden ve en acısından birini verdi.

Galatasaray basketbol takımının cocah´u Aydan Siyavuş‚ cumartesi akşamüstü yönetip kazandığı Tuborg maçından sonra‚ bu başarıyı kutlamak için gittiği Silivri´deki Klasis otelindeki bir yemek sonucu fenalaştı ve kaldırıldığı hastahanede tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı ve öldü.

Ben Aydan´ın babası Ali Siyavuş´u Nisan 1957 yılında gazeteciliğe başlarken okkalı bir basketbol yazarı olarak aynı gazetede tanırken‚ genç yaşta bir “basketbol filozofu” durumuna gelen küçük Aydan ya 9 ya da 10 yaşında idi.
***
Basketbolu oynarken sporculuğu “üst seviyede bir isim” olmamıştı‚ hiçbir zaman…

Ama bu branşın hocalığına ilk soyunurken baba Ali Siyavuş çok sevdiği Gündüz Kılıç´a galat‚ “Basketbola da unutulmayacak bir baba geliyor İslam… Kalemini yont‚ onu çok yazacaksın ilerde…” dedi.

Coach´luğa Kadıköyspor´da başlayan Aydan Siyavuş‚ ondan sonra basketbolun Türkiye´deki tüm devlerini dolaştı. A milli takım‚ Efes Pilsen‚ Eczacıbaşı‚ Galatasaray‚ Beşiktaş‚ Karşıyaka‚ Darüşşafaka´da çalıştı.

Aydan Siyavuş Türkiye´de basketbol tüm bireyleri ile “hobby” iken başladığı coach´luğa‚ şimdi sayılmayacak kadar ilklere imza attı.

Aydan Siyavuş 300 seyircili İTÜ salonunda oynanan Türkiye şampiyonalarını önce sergi sarayına sonra Apdi İpekçi salonunda 12.500 seyircinin seyrettiği bir spor yaptı.

Basketbolda oyunculuğu amatör bir uğraştan kurtarıp‚ cüzdanı sağlam‚ çalışması uzun ve ciddi bir profesyonelliğe taşıdı.

Ona gelinceye kadar kitapsız az hedefli sabit tek oyunda ısrar eden hocalar‚ Aydan´la hedef büyüterek kitaplı araştırıcı buluşcu olup “tam coach” diye anılmaya başladılar.

Müesseseler‚ Aydan Siyavuş´un gerek oyuncuları tohumlamakta gösterdiği başarı‚ gerek cocah´lara giydirdiği bilimsel elbiselerin cazipliğinden basketbola sökün ettiler ve bu spora bambaşka hava getirdiler.
***
“Şırnak´ta bir top ve iki pota” ile Türkiye´de başlayan basketbol‚ bugün “bir küçük Amerika” düzeyine varmışsa‚ birkaç imzadan en büyüğü de Aydan Siyavuş´tur şüphesiz…

Galatasaray´a “ikinci kere” başlayışında bana telefon etti..

Önleyemedin. Oysa vücudunun bir sürü badireden sonra‚ kendine verdiği “mutlak istirate” daha çok ihtiyacı vardı.

Stresi‚ heyecanı kavgası ile‚ eksik gedik vücudu ile yine basketbolun içine girdi.

Hem ölürcesine‚ hem kararmış gözlerle…

İşini hala iyi yaparken öldü..

İSLAM ÇUPİ
(13 Ocak 1998, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.