Futboldaki kara renk

Mustafa Denizli haklı…

Milli takımı kulüplerden kuruyor, “yer küreden” değil…

Milli takım oyunları Türkiye’de oynanan lig ve Türkiye kupası maçlarından oluşuyor. Milli maçların hamurunda futbolcumuz, antrenörümüz, teşkilatımız ve seyircimiz var.

Kulüp maçını ciddiye alan, forma rengi için çıldıran futbolcu ve seyirci, “sıra milli oyunlara geldiğinde” yüreğini ve ayaklarını “buruşturup” bu günlere soyunmak istemiyor.

Milli maçlar deyince “hele özeli”, ne futbolcu ne seyirciyi “dört nala şaha” kaldırıyor, artık… Federasyon sağır…
***
Çünkü futbolumuza kalkınma diye “metre” koyanlar, stadlardaki Avrupa konforuna ve çimene bakıp “havalandık” diye ahkam kesenlerin “narası” haklı.

Ama sıra futbolcu saymaya geldiğinde “günümüz”, 1945 – 1965 ortaya döküldüğünde “çok kuru” kalır.

O zamanki futbolcu “kalabalığı” ve yıldız oyuncu “çoğunluğu” dikkate alındığında günümüz “öksüz”dür, günümüz “çıplak”tır.

Ortak pazarın hiçbir ülkesinde “rayiç bulamayacak” kadar kalite fakiri yabancılar 30 – 40 yıl önce “Türkiye’ye yürüselerdi” hiçbir kulüp “değil onlara lisans çıkarmak” yüzlerine bakmazdı.

Hele kilosuna bile para ödenen ve ikide birde Afrika’daki “gazozuna maçlara” gidip bir ay sonra geri dönen “fellahlara” hangi “hizmet anlayışı” öne sürülerek dolar ve mark ödenirdi.

1945’ten 1970’e kadar futbolumuzun kendisine has bir “asaleti” ve “beyazlığı” olan Türkiye’nin o dönemden sonra futbolda bu vasıflarını kaybedip alakasız renklerin kaynaştığı bir “ekose” durumuna gelmesi, hem hazin hem üzücüdür.
* * *
Kendi malını üretemeyen, futbolu kendi ürettiği “mal” ile oynamayan ülkeler, sonunda bu “estetik tablonun” ilklerinden çekilmek zorunda kalacaktır.

Türkiye bu faydasız göçü “yasakla” önleyip altyapı ve futbol okullarında “kendi cevherini” işlemezse, çok yakın gelecekte ne Türkiye futbol federasyonunu bulur, ne milli takımı, ne teknik direktör Mustafa Denizli’yi.
2000 yılından sonra Türkiye “ortak pazar ülkesi” olursa, takımlar istediği kadar yabancıyı” oynatma hakkını elde ederse, çok yakın gelecekte, insanlar birbirleriyle şöyle konuşacaktır artık…

“Bir milli takımımız vardı eskiden… 1954 Dünya Kupası finallerine, 1996 Avrupa Kupası finallerine katılmıştı.”
Masal masal matitas…

İSLAM ÇUPİ
(10 Mart 1998, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.