Transferde el yakanlar

YÜKSEK enflasyondan en çok yararlananlar futbolculardır, Türkiye’de…

Bugün kulüplerin satmak için 3-6 milyon dolar istedikleri futbolcuların, 40 yıl önce İstanbul’un üç büyüklerinde değil maç onbiri formasını kapmak, idman pabucu giymeleri bile olanak dışıydı.

Üç büyüklerin maç futbolcusu olmak şöyle dursun, İstanbul amatör kümesinin onsekiz takımının oyuncusu olmak onlar için mesele – i mühimme idi.

Yavuz Selimli, sonra Adalet’e giden Erol Topoyan, Langalı sonraları İstanbulspor’a giden Kesik İbrahim, Çapalı sonra Boluspor’a giden Tatar Rıdvan, şimdi transfer olmak için kulüplerin 3-6 milyon dolar isteyen futbolcularını sollardı.

Bunlar milli takım oyuncusu bile değillerdi ve terfileri gittikleri kulüpte oyunculuk olarak devam etti.

Eğer Ankaralı Hasan Şaş, Gaziantepli Ayhan 3-6 milyon dolarlık değerde futbolcular ise, 40 yıl öncesinin Fenerbahçeli Mehmet Ali Has’ı ve Lefter’i, Galatasaraylı Metin Oktay’ı, Suat Mamat’ı, Beşiktaşlı Recep Adanır ise Ali İhsan Karayiğit’i kaçar paralık futbolculardı söyler misiniz bana?… Herhalde Amerikan devleti hazinesinin bir bölümünü dökmek lazımdı, bu ölümsüzleri transfer edebilmek için.
* * *
Futbol Federasyonu herşeye maydanoz…. Ama yıllar yılı azan futbol transfer ücretlerine bigane… Halbuki tavan – taban ve ortası gibi üçe ayrılmış bir ücret düzenlemesi ile Türkiye’deki futbolcu transfer hovardalığını bitirebilir, federasyon…

Futbol Federasyonu bu kabadayılığı sağlayamıyorsa, içeriye mal girmesini sonuna kadar desteklemeli, fiyat ayarlamasını sağlamak için dış piyasadan yabancı futbolcunun getirilmesine ön ayak olmalıdır.

Bu oyunun Türkiye’de devamını arzuluyorsak, içerde Türkiye ligi ve kupasının devamını istiyorsak, FIFA ve UEFA bağlılığını sürdürmekten yana isek, tüm futbol dış temaslarının devamını sağlayacağız ve futbolun Dünya ve Avrupa üyeliğini sürdüreceğiz. Buna mecburuz.

Türkiye’de bunu sağlayacak bütün yolları açık tutacağız. Gerekirse Avrupa futbol ithalatını genişleteceğiz, Avrupa ve

Dünya ülkeleri ile futbol diyalogları kurup liezonları artıracağız.

Çağa ayak uydurmanın, globalleşmenin başka bir yolu yoktur.

Bugün vergi cenneti, futbolda tembel ve az idmanla yıldız futbolcu olmanın en kolay ülkesi Türkiye’dir. Bu zamanla düzeltilecektir.

Türkiye de zamanla futbolda makul vergi alan bir konuma gelecektir. Türkiye de oyuncusuna peşin para vermeyi kaldıracak, emek, haftalara, maçlara ve oyuncunun verimine göre ayarlanacaktır.

Bugün lisan ve idman zorluğu, paranın ağır gelişi yüzünden itibar görmeyen Avrupa ülkeleri, yarın alt yapıdan yetişen değişik bir Türk futbol nesliyle son bulacak ve bizimkiler de Avrupa ve Dünya podyumlarında boy gösterecektir.

İlköğretimi Avrupa standartlarında ayarladığımız gibi futbolun alt yapısını ve okulunu çeki düzene sokmak mecburiyetindeyiz. Başka da kurtuluş yolumuz yoktur.

İSLAM ÇUPİ
(19 Mayıs 1998, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.