75.Yıl

CUMHURİYETİN 75. yılında Futbol Federasyonu’nun da o yaşını kutlamak için yaptığı futbol şölenine, Avrupa ve dünyanın ilgide azıcık itibar kabartmamasını sen önce kendinde ara, ülke olarak…

Sen o anlamlı günde tribünleri boş bırakıyorsan, önce kendi futbolseverini suçla. Birbirine karşı alınacak verilecek hesabı olan takımların lig maçı diye sahada yek diğerini ısırırken, tribünleri tıka basa dolduran seyirciler, milli oyunlarla bu tip günü anlamlı maçlara gelmiyorlarsa bir hastalık var demektir insanda…

Onlar estetik sanata ve güzelliğe tutkun değil, vandalizmden yana… Futbol sahada bir haz ve güzellik yaymasın, kırsın döksün sadece… Lige duyulan merak, şiddet ve eğilim, milli maçlara ve bu tip tarihi anlamı olan oyunlara ilgi duyulmuyorsa, orada insanlar sanat ve estetiğe tutkun değil, dökülecek futbol kanının rengini merak etmektedirler.
* * *
Sen futbol federasyonunun başına köklü bir Türk ailesinin ikinci üçüncü kuşak temsilcisini, kültürlü iki lisan bilen, ürünü ile dışa açılmış bir kişisini oturtamamış ve o kuruma uluslararası bir görüntü verememişsen…

Sen kendi liginde hala tribünden taraftar indirip hakemi kovalattırıyorsan, sen hakemin üstünde daha ağır baskı kurmak için kulüp başkanının kabadayılığını kullanıyorsan. Sen deplasman maçlarında misafir takıma taraftarına ve gelen hakeme polis ve devletle “burada konaklama” imajını veriyorsan… Sen Avrupa kupa maçlarında en çok olay yaptığın için, para cezasına çarptırılan ilk beş sabıkalı ülkeden biriysen. Bu tip maçlarda Dünya ve Avrupa’yı ayağına çağırırsan, onlar da senin ülkene böyle bölük pörçük gelirler.

1960 yılından itibaren Avrupa ve Dünya, Türkiye’yi futbol olayında hep kandırmıştır. Türkiye’den Avrupa ve Dünya karmasına oyuncu çağırılır, gerçekleşmez bir türlü. Bir Avrupa kupası finalini Türkiye’de oynatacağız derler, 1998’e geldik hava… Türkiye’de yapıla yapıla 1968 yılında bir Avrupa Ümit Futbol Şampiyonası finali yapılabilmiştir.

Avrupa ve Dünya Türkiye’den hep uzak durmuştur. 75. yılda sana niye yaklaşsın ki…

Demokrasi ve hukukunu evrenselleştirememişsen, asker sivil dengesine sağlıklı bir işlerlik kazandıramamışsan, insan haklarını dünya boyutlarına getirememişsen, futbolu anarşi ve kaostan kurtaramamışsan, Avrupa ve Dünya bu günlere gelmez, Türkiye’ye sadece güneşlenmeye ve tarih seyretmeye gelir.

Biz içerde birbirimizi ısırmaya devam ederken, Galatasaray Parma ile kutsal ittifak yapıyor, idman için tesislerini İtalyan takımına açıyor. İyi de yapıyor. Önce batıya penceresini açtı, şimdi kendine açıyor. Bütün kulüplere duyurulur.

İSLAM ÇUPİ
(15 Ağustos 1998, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.