Bir gecelik sükut

YARIN gece Ali Sami Yen’de yapılacak Galatasaray – Juventus maçı, son yılların en özel oyunu olacak. Özelliği İtalya’ya sığınan Apo’dan ve bizim haklı olarak fokurdattığımız hakkımız ve alınganlığımızdan…

Politika ile futbolun içi içe gireceği bir maç yaşayacağız yarın akşam Ali Sami Yen’de.. Dikkat !..

Çok dikkatli olmak, 90 dakika ve 90 dakikanın sonrasına sokağı, oteli ve havaalanı ile çok dikkatli davranmak zorundayız.

Apo’yu gerek pankartlar, gerek çığlıklarımızda Ali Sami Yen’e hiç sokmamalıyız. Apo ile Türkiye’nin hesaplaşmasını devletimize ve hükümetimize bırakıp, bunun politik avazelerini Ali Sami Yen’e hiç getirmeyip, tribünleri hiç çınlatmayalım.

Statta futbolun gerektirdiği sloganları, Galatasaray’ı ateşleyici ve gayretlerini Juventus’u yenici gürültülere bırakmalı, Türk seyircisinin efendiliğini alicenaplığını hem İtalya’ya, hem UEFA’ya, hem de tüm Avrupa’ya göstermeliyiz.

* * *

Ali Sami Yen’i Apo’nun iadesine mecbur kılacak bir mahkeme haline sokmayalım. Oradaki her tezahüratı, her bağırtıyı, her taşkınlığı ölçülü yapalım. Statta bütün reaksiyon, Galatasaray’ın galibiyetine endeksli olsun.

Apo’nun iadesi Türkiye’nin prestijidir, yargılanması ve cezasının burada verilmesi her Türk’ün idealindeki düşüncedir. Bunun mücadelesini 20 gündür Türkiye’nin her meydanında, her sokağında toplantılar ve numayişlerle yapıyoruz.

Yarın akşam Ali Sami Yen’de bir gecelik suskunluk istiyoruz seyirciden… Bu sessizlik İtalya için en büyük protesto olacağı gibi, bigünah Juventus ve Avrupa’nın diğer masum ülkeleri ve Türkiye’yi her fırsatta barbar olarak yorumlayan Batı’ya bizim vurduğumuz en büyük tokat olacak.

İSLAM ÇUPİ
(24 Kasım 1998, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.