Beşiktaş ve Toshack

Beşiktaş’ın liderliğine ne diyorsunuz?

Siz de Galatasaray, Trabzonspor ve Fenerbahçe taraftarı gibi düşünüp, “Kadrosu bizim takımlarınkinden daha zayıf. Liderlikte şimdilik şansıyla oturuyor” diyorsanız, size hak vermek dürüst ve sıhhatli bir teşhis midir? Ligin 13. haftası sonunda Beşiktaş; Galatasaray, Trabzonspor ve Fenerbahçe gibi irili ufaklı takımlara kaybeder ve siyah – beyazlı ekip de diğerlerinin ayarında olurdu. Ya bir puan onların ilerisinde, ya da bir puan gerisinde.

Beşiktaş’ta bu yıl alınan yabancılar Del Solar, Ohen ve Sellami için “daha iyisi alınamaz mıydı” diye bir soru her zaman sorulabilir o zaman da Beşiktaş’ın kasasından bu kadar para çıktı diye bir itiraz gündeme gelirdi. Ama başka bir gerçek daha var. O da Beşiktaş’ın üç yabancısının Galatasaray’ın Hasan Şaş, Trabzonspor’un Campbell ve Fenerbahçe’nin Balic’i söz konusu olduğunda üçünün fiyatı bu saydıklarım kadar olduğudur veya daha yüksek…
* * *
Çok ileri geri vitessiz konuşup, Türkiye’deki futbol teşkilatıyla kendi kulübünün yönetimini yerden yere vuran Toshack, bu kırıp saymadıklarımın yanında, futbol takımını her bakımdan adam eden ve bu haftaya kadar puan farkıyla liderliğe oturtan adamdı. Bunun böyle olduğunu çok az Beşiktaş yazarı farketmekte, başlarında eski bir şöhretli futbolcu başkan Süleyman Seba olduğu için yönetim kurulu onaylamaktadır. Öbürleri Toshack’a sivri durmakta ve onu her fırsatta sokmak için fırsat kollamaktadır.

Oysaki Toshack Beşiktaş’ta bir süredir oluşmuş bulunan oyuncu diktatörlüğüne son vermiştir. Toshack gelinceye kadar takım içinde uç veren ve sahada kendi beyliğini ilan eden futbolcular, şimdi herkesin futbolda iki papuçu var gerçeğine ister istemez inanmışlardır. İnanmayanlar gitmiştir ve gidecektir de…

Toshack ve geldikten sonra 24 adamın hiçbiri takım için vazgeçilmez olmadıklarını anlamışlar, gençlerle yaşlılar kadroya girmek için anormal çalışmaya başlamışlar ve bu görüntü son onbire yansımış ve o bareme sonunda en iyi olanın girmesi gibi bir apolet yaratılmıştır.

Şampiyonluğa devamlı şartlanmış bir takımda pahalı transfersiz onbirden vazgeçmeyen dört büyüklerin teknik direktörlerine karşılık Toshack, bu gelenekten feragat eden ilk teknik direktör olma yolunda en samimi adımları atarak sivrilmiş ve Beşiktaş’ı geleceklerde alt yapıya teslim etmenin mesajını vermiştir Türkiye’de… Hikmet, Nihat, Yasin, Aydın şimdilik Toshack alt yapı ürünleridir.

Konuştuğu şeyler için Toshack’ın boynuna ip layıksa, futbol icraatı için de önüne bir bahçe gül koymak gerekir.

İSLAM ÇUPİ
(01 Aralık 1998, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.