G.Saray-F.Bahçe dostluğu

Avrupa Şampiyon Kulüpler maç serisi, Türk takımlarının çeyrek finale kalışı için daha 25 yıla ihtiyaç gerektiriyor.

Bu yıl Galatasaray takımının çeyrek final kapısını çalmasına ramak kalışı, müslüman olmayan Avrupa için uyarıcı bir ihtar olmuş, Avrupa Şampiyon Kulüpler maç serilerini güçleştirmek için baraj oyunlarını fazlalaştırmak diyetine gidilmiştir. Önümüzdeki yıl Türkiye şampiyonluğunu kazanacak olan takım bir baraj maçı oynamasına karşılık, ikincinin o bareme atlaması için iki baraj maçı yapması gerekecektir.

Galatasaray’ın bu yıl 8 puanlık liderlik barajını son maça kadar rakiplerinin ensesinde tutması, grup birinciliğini son oyunda İtalyan Juventus’a kaptırması, sarı – kırmızılı takımın bu uluslararası kupanın çeyrek finalini içerdeki Fenerbahçe rekabetine bulayarak duyduğu hınçla kaybetmiş olmasın.

Galatasaray’ın şansı ve şanssızlığı ayrı ayrı insaf kefelerine konulduğu zaman 2-1’lik bir netice ortaya çıkıyor.

Galatasaray Türkiye’de yapılan Athletic Bilbao maçıyla İstanbul’daki Juventus maçlarını galibiyet ve beraberliğe çevirirken çok şanslı, İspanya’daki Athletic Bilbao maçını kaybederken çok şanssız idi. Galatasaray çeyrek finali ararken Türkiye liglerindeki aşırı tehirler de dikkat çekiciydi.

Galatasaray’ın sadece futbol değil her çeşit yazılarına kalem açan yazarlar her vesileyle Fenerbahçe’yi dile getirerek, Avrupa Şampiyon Kulüplerdeki iki kulübün maç kronolojilerini sıralayarak bu ezeli ve ebedi rekabeti yeni bir düşmanlığa çevirmişlerdir. Bundan hangi kulüp fayda çıkarır ilerki yıllarda göreceğiz.
* * *
Son 10 yıldır Galatasaray ve Fenerbahçe’de işbaşına gelen başkanlar ve teknik direktörler bu iki kulübün ezeli ve ebedi rakip olarak çekişmeyi sürdürmek yerine birbirlerini yoketmek tavrı içindedir.

Son yıllarda Galatasaraylı yazarlar bu yokoluş için ön planda bir role soyunarak işlevlerini devam ettirmekte, niyeti şimdi anlayan Fenerbahçeli yazarlar da kalemlerini bu istikamette bir işe adamışlardır.

İki kulübün başkan ve yöneticileri, iki kulübün sempatizanı yazarlar bu birbirlerini yeme savaşında “sen benden daha fazla suçlusun” töhmetini bir yana bırakıp genel bir barışa imza atmalı, ya da yokedilme savaşına hız vermelidir. Mücadelenin bir faslını bitirmek istiyorlarsa.

Fenerbahçe’yi yokedecek bir Galatasaray, Galatasaray’ı futbol tedavülünden kaldıracak bir Fenerbahçe, Beşiktaş’a mı hizmet edecek Türkiye’de…

25 yıl sonra Türk futboluna bakıldığı zaman Galatasaray veya Fenerbahçesiz yurdumuz, Avrupa kupalarında eski varolma gücünü kaybedecektir. Futbol sermayesi o zaman ne kadar birikimli olursa olsun, kaybolan Fenerbahçe veya Galatasaray’ı bir daha kimse kuramayacaktır Türkiye’de…

İSLAM ÇUPİ
(15 Aralık 1998, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.