Murat Yakın’a yakışmıyor

MURAT Yakın Fenerbahçe’de oynamadığı üç deplasman maçında sekiz puan kaybettirdi. Bu kayıp için diğer kulüplerde ihtilal olurken, çok saygı duyduğumuz yönetimden gık çıkmadı. Löw ise çok üzüldüğünü söyledi. Bu davranışlar sekiz puanlı farkı nasıl telafi eder ki… Üstelik futbolu vücudu ile oynamayı seven bir tip değil de.

Murat Yakın Fenerbahçe futbol tarihinde topa yakışan, meşin yuvarlağı bilerek oynayan saha adam ve hareket parselasyonunu büyük bir dirayetle yapan ilk 20 futbolcudan biridir şüphesiz… O Mehmet Ali Has’ın, o Selahattin Torkal’ın tarih yapraklarında kalan keyif ve zevk verici temposunu Fenerbahçeli taraftara 50 yıl sonra tekrar yaşatan Murat Yakın, çabuk ve ayağa pas düzeninde, ara paslarındaki “gol olur” dikkatinde, pres yapan ve oyun kurarken gösterdiği isabet ve çabuklukta son yılların en isabetli dış transferidir Fenerbahçe için…

Rakipten top çalarken gösterdiği eşsiz maharetle, kendi defansına getirdiği rahatlık, paslarındaki milimetrik isabet ve forvetini gole sokmak konusunda gösterdiği bilgelikle Murat Yakın, şampiyonluğa gitmeyi kafasına sokmuş bir takımın en büyük kozudur.

Ama bu koz adamın, bu Fenerbahçe’nin çok şeyi olan adamın, ne top tekniği, ne oyun yapısına uymayan bir sertlik yapıp kart görme veya sakatlanma illeti vardır. Bu illetin yanında Murat Yakın’ın kafa ortasındaki bir bantla fiyongladığı saç şeklini, Fenerbahçe tarihi içinde bir çizvit papazı portresi olarak yorumlayan ve kendisine hiç mi iş yakıştıramayan benim. Geçen gün Türkiye’nin ilk ve son futbol ordinaryüsü Lefter’le Murat’tan söz geldi ve geçti. Lefter şöyle dedi: “Benim zamanımda bu kural yoktu. Eğer olsaydı arkamda sarı ve kırmızı kartla dolu bir mezarlık bırakırdım.”
* * *
Murat Yakın’ın şimdiye kadar ortaya koyduğu lig çetelesine bakacak olursak bugünün ustası olarak futbol oynayan Murat Yakın’a değil, Mustafa Doğan, Erol ve Taner gibi hiç tekniği olmayan bu oyunu beyni ile değil, fiziği ile oynayan adamlara yakışır.

Murat Yakın, Adanaspor ile Adana’da yapılan karşılaşmada, Trabzon’da Trabzonspor ile oynanan maça, Sakaryaspor ile Ankara’da oynanan oyuna, Antalyaspor’la Antalya’da yapılan müsabakaya, Erzurumspor’la Erzurum’da yapılan lige ve geride kalan pazar günü Karabük’te Karabükspor ile yapılan oyunlara misafir sanatçı olarak bile katılmadı.

Fenerbahçe yönetim kurulu Murat Yakın’ın yapmaması gereken bu hatalarından dolayı hiçbir tavır almadı. Alması gereken Löw ise haberi çok kızmışlıkla geçiştirdi. Murat Yakın gibi çocukluk futbol eğitimini Avrupa’da yapmış, ilk profesyonel formayı Avrupa’da giymiş, futbol kafası ve vücudu teknikle donatılmış bir adam bunları nasıl yapar?

Hiç ihtimal vermiyorum, ama şöyle bir şey de olabilir. Murat Yakın’ın sakat ve kart cezalısı olduğu için Fenerbahçe formasını giymediği deplasmanlar, buna pazar akşamı oynanan Karabük maçını ekleyin, Allah’ın bile ağzına zor aldığı iller… İsviçre’nin günlük hayatına ve medeniyetine alışmış olan Murat Yakın için Trabzon, Karabük ve Erzurum gibi iller klasına ve futbol yapısına uygun olmayan vilayetler diye kafasına yerleşmesin. Murat Yakın Türkiye’de futbol oynarken böyle vilayetler arası bir tercihe kapılmasın. Avrupa’daki profesyonellik herhalde bunu öğretmedi Murat’a.

İSLAM ÇUPİ
(02 Mart 1999, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.