F.Bahçe ne yapmalı

Ben bu yıl Fenerbahçe’de en çok başkan Aziz Yıldırım’a, sonra yönetim kuruluna acıdım. Aziz Yıldırım üstüne aldığı bütün işleri yıldırımladı, şampiyonluktan başka… Yönetim kurulu başkana her konuda asistlik yaptı, futbolcuları terbiyeden ve hizaya sokmaktan başka… Sezon bitiyor Aziz Yıldırım tozu toprağı ile halen Samandıra’da.

Futbol eski tarihlere göre ilerledi diyorlar, kabul edelim. Ama 1940 – 50 döneminin iş ahlakı ve toplumsal yaşantı var mı şimdiki futbolcularda… Bir Lefter’in, bir Burhan’ın, bir Kadri ve Suat’ın, bir Recep ve Şevket’in iş ahlakı ve toplumsal yaşama disiplini hangi zamane futbolcusunda var.

Sen Türkiye’nin gözünün bebeği kadar değerli bir Fenerbahçe takımında oynayacaksın. Sen Tayfun, Mustafa Doğan, Taner ve Erol gibi hem futbolu artist gibi değil hamal gibi oynayacak ve hiç lüzumu yokken teknik birikim kifayetsizliğinden yapılmayacak faullere, kartlara ve penaltılara sebep olacaksın.

Yabancılardan Dimas bırak forvet inceliğinde oynamayı, savunma görevlerini kusursuz yerine getiremeyecek, hiçbir maç levhasına kahraman diye adını yazdıramayacak bir sürüngen olacak. Högh de öyle… Ceza sahaları içindeki abuk subukluklardan Danimarkalı kaç maç kaybettirdi, sayısını aklımda tutamadım.

Moldovan birkaç iyi maçı var, inkar edilmez. Ama Murat Yakın gibi bir futbol snobunu ben 58 yıldır futbol seyrediyorum, ne Türkiye’de ne Avrupa’da izledim. Adam yana 5 metrelik pas yapıyor, başka birşey üretmiyor.

Katiyen takımı derinlemesine koşturacak bir pas niyeti ve grafiği yok. Deplasmanları hiç sevmiyor. Ama her çeşit karta sonsuz ölçüde tutkusu var.
* * *
Kaleci Rüştü’ye Fenerbahçe’de takım kaptanı olduğu günlerde “Fenerbahçe’de bir Cihat doğuyor” dedim. Demez olaydım. Acele etmişim. Şimdi geri alıyorum. Cihat hak getire Rüştü’nün iyi kaleciliği bile tartışılır hala…

Löw’ü genç olduğu için daha teknik direktörlüğüne Almanlık bulaşmadığı için başlarda tuttum. Ama onun maskesi Samsun ve Karabük maçlarında düştü. Adam beraberlik furyasına ne taktik değişiklik ne tertip değişikliği bulabildi.

Fenerbahçe önümüzdeki dönem ne yapmalı? Önümüzdeki yıl hiçbir futbolcusunu satmamalı. Çünkü satılırken yok pahasına alınırken kocaman paraya geliyor, oyuncu. Profesyonelliğin sadece imza ve mukavele günü oluşunun yanında, futbolcuya mesleğin eziyetleri, cefası ve özverisi anlatılmalıdır. Önümüzdeki yıl Fenerbahçe takımına Ionescu modeli uygulayacaksınız. Bavulunuzu alıp futbolcunun önüne koyacak ve diyeceksiniz ki… “Var mısınız 365 günlük kampa… Söz veriyorsanız eğer, ben de gidip Fenerbahçe ile mukavele imzalayacağım.” 1968’deki 5 büyük kupanın sırrı bu idi…

İSLAM ÇUPİ
(13 Nisan 1999, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.