Üç fenomen

Beşiktaş Galatasaray futbol tarihinin en golcü listelerinde üç futbolcu var ki, bunları bu rekabet sürdüğünce unutmamıza imkan yok. Bu iki kulüp tarihinin sarı sayfalarında 29 gol atan Hakkı Yeten, 26 gol atan Şeref Görkey ve 22 gol atan Gündüz Kılıç birer unutulmaz olarak bu kulüpler oldukça futbol dünyamızda yaşayıp gideceklerdir.

Hakkı Yeten 1936 – 48 döneminde Beşiktaş’ın inanılmaz futbolcularla mahalli ligi ve amatör kümeyi kasıp kavurduğu devrede, siyah – beyazlı ekibin hem oyuncusu, hem kaptanı, hem de babasıydı. Hakkı Yeten orta boylu, süper tekniği ve enerjisi olan iki ayağıyla birlikte kafasını da gole kullanan bir süper yetenekti. “Bir rakibi tek başına yendi” diye, Türk futbolunda nadirattan söylenen bir deyimin belki ilk ve son temsilcisi idi Hakkı Yeten… Futbol oynadığı dönemde Beşiktaş’ın herşeyi ondan sorulurdu. Futbolcusu, takım kaptanı, golcüsü, kulüp başkanı hatta her maçtan sonra hasılatı aldığı için kulübün veznedarı sayılıyordu. Bu kadar gönlü gani olan, Beşiktaş’ta oynadığı sürece hiç para almayan bu siyah – beyazlı tanrı, öldüğü zaman ablasının yanında yaşayan doğru dürüst bir meskeni bile olmayan gerçek bir amatördü.

Şeref Görkey, Hakkı Kaptanın aksine uzun boylu, ipince siluetli saçı briyantinli bir burjuva çocuğu gibi dururdu sahada. Kafa öldürseniz vurmaz, sağ ayağını topa sürmezdi. Ama hem kafa noksanlığını, hem topa dokundurmadığı sağ ayağının noksanlığını telafi eden müthiş zengin ve görgülü bir sol ayağı vardı. Bu sol ayakla her türlü topa büyük bir maharetle ve şiddetle vurur, gol bakımından Hakkı’dan aşağıya kalmazdı. Her maçta rakip kim olursa olsun bir iki vole golü atardı. Onun için bu sağ ayağı ve kafasıyla hiç gol attığını görmediğimiz Şeref için hem o zamanın basını, hem tribünler müşterek bir deyim bulmuştu: “Voleci Şeref…” Şeref’in maçta voleyi kaçırdığını veya auta attığını İstanbul seyircisi hiç görmedi zannedersem…

Bu büyük maç düellosunun Galatasaray ayağındaki gol kralı Gündüz Kılıç ise benim ölçülerime göre, futbolcu olarak hem Hakkı Yeten’in hem de Şeref Görkey’in yanına yaklaşamazdı. Çok ağır ve hantal olan Gündüz Kılıç iki ayağı ile şiddetli şekilde hedefi vuramaz, sadece havacılığı ve kafa golleriyle Türk futbolunda müstesna bir yere konmuştur. Ama takımdaki otoritesi ve saygınlığı ona ileride yapacağı başka bir görevde temel olanakları sağlayacaktı.

Hakkı Yeten’in ve Şeref Görkey’in nakıs antrenörlüğü ve teknik direktörlüğünün yanında Gündüz Kılıç’ın bu konudaki becerisi Türkiye çapında bir ismin etrafında dolanarak unutulmazlar arasındaki yerini almış ve günümüze kadar gelen bir anıtın kaidesinin altındaki şeref beratı olmuştur.

İSLAM ÇUPİ
(20 Nisan 1999, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.