G.Saray’ın iflası neden ?

Futbol elemanları ve onların çalışkan genel müdürü ne derece işini bilen kişiler ki üçüncü lig şampiyonluğunu kendi ticarethanelerine getirmelerine rağmen, ticarethane sahipleri mali olarak belini hala doğrultamadılar. Galatasaray futbol takımı ve onların teknik direktörleri Fatih Terim kendi işinde ne kadar başarılı ise, Galatasaray kulübü yönetimi o kadar başarı dışı. Futbol takımı üç yılda ligi üstüste kazanıp fazladan müzeye dokuz kupa daha koyarken, Galatasaray kulübünün bu yönetimi 40 – 50 milyon dolarlık borcun tek Amerikan kuruşunu ödemeden hala iş başında kalıyor. Galatasaray çocuklarının arı gibi çalışıp haneye zenginlik yığdıkları, büyüklerin ise bu serveti har vurup harman yaptıkları bir ekonomik gerçek… Şampiyonluk her kulüp için büyük zenginliktir. Bir tanesi bile camiayı ihya etmeye yeter. Üst üste üçüncüsü ise harikuladedir. Manchester United’ın Londra borsasındaki hisseleri 4 misli arttı. Ama Galatasaray şampiyon oldukça mali olarak borcu şişiyor. Bir uzun ayaklı insan var ama yönetimde, o kim?

Galatasaray yönetim kurulu bundan sonra ne yapacak? Üç yıldır parasızlığı büyüte büyüte, yalanlarını eskite eskite buraya kadar getirdiği futbol takımı ile başarının tek yaratıcısı Fatih Terim’i, Galatasaray metodları ile yerinde tutamayacak artık. Mukavelesi biten Arif, Bülent, Okan, Fatih ve diğer yerlileri, Popescu, Hagi, Taffarel diye adlandırılan yabancıları vaade dayanan akitlerle artık bünyesine lehimlemesi çok zor olacak. “Futbol şubesini bütçesi ve bünyesi ile müstakil hale getirin” diyen Fatih Terim’in bu arzusu görünen köye göre bu yıl da o hüviyete giremeyecek.

Fatih Terim’in futbol için istediği müstakil bütçe verilmezse, teknik direktörün bu yıl Şampiyonlar Ligi’nde hedeflediği çeyrek final nasıl gerçekleşecek, bunu sağlayacak şartlar önüne konmazsa Fatih Terim o takımın başında nasıl duracak?

Popescu’nun mukavelesine indirim teklif ediliyor. Hagi’ye bir yıl daha oyna diyorsun. Sen Avrupalının profesyonelliğini Türk usulune nasıl sokar da onları hangi garanti ile razı edersin? Taffarel’in alacağının yarısını vermemişsin, önümüzdeki yıl Brezilyalı’ya “kaleyi koru” demek için IMF’yi kefil mi göstereceksin? Bütün bu para sıkışıklığını yeni stadın avam projeleri ve hazırlık çalışmasından kaynaklandığından sözediliyor. Firmalara çizdirilen maketler, danışma ücretleri ve ihaleye çağrılar nedeniyle sarfedilen paranın 20 milyon doları geçtiği söyleniyor. Bana göre abartılı. Başka bir bit yeniği var mı stad harfiyatında!

Bir yıl önce Hakan’a 1.5 trilyon Türk lirası saymışsın, hem de dolar bazında. Bu yıl mukavelesi biten Arif, Okan, Bülent ve Fatih’i 400 milyarlarla başlayan ve maç başına devam edecek olan Türk lirası ödemeleriyle nasıl ve ne hakla ikna edeceksin?

Üç yıldır Galatasaray kulübünün yönetici koltuklarına oturan başkan ve idareciler talihli insanlarmış. Eğer bu para krizi başka bir yerli kulübün veznesinde yaşansaydı, o teşekkül alt üst olur, yönetim kurulları istifa eder, yerine yenileri gelirdi. Galatasaray futbolcularını, teknik direktör Fatih Terim ve teknik heyetin diğer elemanlarını kutlamak gerek. Çünkü böyle bir amatörlük İstanbul’da 1940 yılında geçerliydi. 1940 yılını 1999’da yaşayan Galatasaraylı futbolcular hem süper profesyonelleri ezdiler, hem de Türkiye ligini üç yıl üst üste kazandılar.

Galatasaray genel kurulu uyanık kimselerden kurulu. 40 milyon dolar borcu bunlar yaptı, bunlar ödesin diye bu heyeti değiştirmiyorlar. Ama bir gün bu yönetim kaçarsa ne olur, onu düşünen yok.

İSLAM ÇUPİ
(01 Haziran 1999, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.