Murat Yakın diye biri

Murat Yakın tipindeki futbolcular 40 yıl önce bırakın topu puanla oynayan lig takımlarında, federe veya gayri federe semt onbirlerinde bile yığınla bulunurdu. Kafasını yukarıya kaldıran sahada oyunu ve takım dağılımını iyi gören arkadaşlarına iyi bakan, ayaklarıyla kısa ve uzun pasları olumlu atan ve semt popülaritesini çeşitli yerlerde estiren oyuncular İstanbul’da yığınla idi. Bu futbolcular ne kadar yaratıcı olursa olsun yırtıcı değillerdi ve ayaklarındaki güçle beyinlerindeki haşinlik bir maçı tek başına alacak kapasitede değildi. Bu oyuncular bir türlü adı büyüğe çıkmış takımlara terfi edemezler, oyun ömürlerini üçüncü sınıf takımlarda veya semt arası onbirlerde sürdürüp top hizmetlerini kapatırlardı. Semt maçlarını seyreden amatör sporseverlerin kafasında, “bu çocuk nasıl büyüklerin birisinde oynamadı?”sorusunu bırakarak…

Geçen yıl Löw tarafından Fenerbahçe’ye 10 milyon marka transfer edilen Murat Yakın, yukarıda tarif edilen bu futbolcu tipine tıpa tıp uyan bir adamdı. Üstelik ikinci kuşak Türk olmasının getirdiği depremler ve karışık ruh haliyle futboldaki profesyonelliği Avrupalı gibi değil Türk gibi uyguluyordu. Maçta baş role soyunmak istemeyen, dakikalar boyu sahada hep tali risklere giren bir oyuncu olan Murat Yakın, son derece sorumsuz ve futbolda terbiyesiz biri olarak Fenerbahçe tarihine geçti. Geçen yıl Fenerbahçe’nin iyi gittiği dönemlerde deplasman maçları geldiğinde kartların sarı ve kırmızısını bol görüp o tip oyunları es geçen Murat Yakın, çok kritik haftalarda takımını yalnız bırakmış ve içindeki İsviçre tiryakiliğini bir türlü atamayarak Fenerbahçe’nin geçen mevsimki şampiyonsuzluğunda baş rolü oynamıştır. Löw kendi getirdiği transfer olduğu için Murat Yakın’ı her vesileyle kollamış, iyi niyetli idare heyeti de bu adamın disiplinsizliklerine göz yummuştur.

Rıdvan Dilmen’in teknik direktörlüğünde yeni bir döneme başlayan Fenerbahçe’de yeni bir transfere yer açmak üstüne yabancı bolluğunu azaltmak için satırın altına konacak ilk adam Murat Yakın iken hedefi yanlış seçilmiş kurban başlangıçta Preko iken, şimdi Dimas gibi geçen yılın iyi oyuncularından birinin önünde patlamıştır.
Buna karşılık nedendir bilinmez Rıdvan Dilmen’in taviz verdiği kadro dışı iken son dakikada kadro içine alınıp Altay maçında ikinci devre Sergen’in yerine oynatılan Murat Yakın, izin alıp son defa gittiği İsviçre’den tekrar geç dönünce Gaziantepspor maçının kadrosundan çıkarıldı şimdilik. O maç 0-0 bittiğine göre Rıdvan Dilmen’in kadro dışı israrı ne kadar sürecek; belli değil.

Yönetim Kurulu hangi cezayı verirse versin, Rıdvan Dilmen’in sabrı nereye kadar uzarsa uzasın, Murat Yakın, annesi, sevgilisi ve kendi kaprisleriyle bu yıl Fenerbahçe’nin en büyük derdi olmaya devam edecektir. Rıdvan Dilmen bir yanlış anlaşılmadan ötürü Dereağzı kampı için Dimas’ı silkeleyip attı Fenerbahçe bünyesinden… Ama daha nane mollası ve tehlikelisi kaldı Fenerbahçe’de. Murat Yakın’ı ne yapacak Rıdvan Dilmen?

İSLAM ÇUPİ
(28 Eylül 1999, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.