Fenerbahçe’nin Kurtuluş Savaşı

Sekiz tane ekonomi okumuş, işletme ve adam idaresi konusunda uzman olmuş, masterini Avrupa’da yapmış, futbolu küçükten beri seyretmiş, Sarı – Lacivertli renklere çıldırasıya aşık 30 – 40 yaş arası adamın bir araya gelmesi ve Kadıköy’de iktidarı ele geçirmesi tek kurtuluş savaşıdır Fenerbahçe’nin 2000’li yıllarında…

Şimdiye kadar Kadıköy’deki gruplarla selamlaşmamış, Fener burnundaki lokalde Fenerbahçe’ye kurtuluş reçetesi yazmaya sevdalanmamış, üye olmuş fakat üyelik kulislerini hiç ziyaret etmemiş sekiz tane gerçek Sarı – Lacivertli renkdaş, Fenerbahçe 2000’in temellerini ölümsüzleştirir ve kimsenin yıkamıyacağı bir sağlamlığa ulaştırır.

Kuruluşundan bu güne kadar Fenerbahçe’de başkanlık yapan kimler varsa onlar kulüp müzesinde icraat ve resimleri ile birer hatıra olarak duvarlara asılmalıdır. 20 yıldır lacivertlerini giyerek grup kulislerinde başkan ve yönetici sıfatı ile dolaşan kimler varsa ortadan kaldırılmalı önce kendilerini inandırmış 8 adam ortaya çıkmalı ve Fenerbahçe kulübünü sakin sularda yüzdüreceklerini genel kurula bir kaptanlık mahareti ve sadakati içinde anlatmalı ve onları ikna etmelidir.

Bir futbol takımı yaşlanırsa, onu tedricen gençleştirmek yollardan biri ise, topyekün yapmak çarelerin en keskini ve tesirlisidir. Bunu yaparken, biribirini iyi tanıyan ve çok seven futbolcuların seçilmesi başarının ilk şartıdır. İyi antrenörler ve en tepeye herkesin saygısını kazanmış bir teknik direktör konulması işin cilasıdır.

Kulübün eskiyen başkanı ve yönetim kurulu ile beraber demode olan idari şeklini değiştirmek tedricen olmaz topyekün bir temizleme ile olur. Çünkü şunu şunu yapayım, şunu şunu da yapmayı sonraya bırakayım diye yola çıkarsanız o ihtilal olmaz müsamaha olur. Müsamaha kadar ihtilalleri bozan devrimi intikaya uğratan başka bir malta taşı yoktur, rejim yenilenmesinde…

Aziz Yıldırım ve ekibi başta iyi niyet dolu bir rotayla yola çıktı. Yolun başında tesisleşme fizibilitesi mükemmeldi. Ama yanlış teknik direktör seçimi beraberinde hatalı transferleri ve diğer kusurları ard arda getirdi.

Tecrübesizliğinden veya erken tek adam olma dürtüsü yönetim dışı etrafındaki menfaat kişilerinin egosuyla birleşince Yıldırım’ın hataları telafi edilmeyecek büyük gafları yarattı. İyi çıkılan bir start, yanlış otomobil markası seçimi, direksiyona oturtulan yetersiz şoförler yüzünden düz yolda sürat yapacak yerde Fenerbahçe arabasını duvara toslattı.

Fenerbahçe son 20 yılda 4 Türkiye ligi şampiyonluğu ile tarihinin en kötü dönemini yaşamaktadır. Gruplar kongre üstünde dönemin en zayıf işlevini sürdürmekte, eskisi kadar başkanlığa yeni aday çıkaramamakta, Semih Bayülken ve Muhittin Bulgurlu’nun ölümünden sonra amip gibi içlerinden bölünmeye çare bulamamaktadır. Bu gruplara karşılık Fenerbahçe dernekleri ve özellikle 1907 faaliyetleri ile ön plana çıkmakta ve Fenerbahçe kulübünün geleceğinde grupların çok ötesinde bir işleve soyunacağı belli olmaktadır.

Önümüzdeki 10 yıl Fenerbahçe kongre gündemine mutlaka önce biribirlerine sonra Fenerbahçe meselelerine inanmış onları avuçlamış 8 tane 30 – 40 yaşlarında bir ekibi getirip genel kurulun önüne dikecektir. Fenerbahçe’nin futboldaki kurtuluş savaşı o zaman başlayacaktır, işte…

İSLAM ÇUPİ
(08 Şubat 2000, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.