F.Bahçe kimyası bozuk takım

Yeni yönetim kurulu futbol sorumlularının ağzından yeni teknik direktörün ismini erkenden ilan etmek yerine, öncelikle hurdalık haline gelen futbolcu malzemesini ıslah etmek ve onları Fenerbahçe’nin tarihsel çizgisine çekmek, yenilenme hareketinin ilk kilometre taşı olmalıydı. Tribünlerdeki taraftardan tutun da yeni yönetim ve Sarı – Lacivertli gazeteci kitlesi bilmektedir ki, Fenerbahçe’yi temsil etmek için sahaya çıkan takımdan yedi – sekiz kişi bırakın futbolun en incesini oynamak, en basit stopu ve driplingi yapamayacak düzeyde hamdır.

Her devirde Türkiye’nin en teknik oyuncularını bünyesinde barındıran, onlardan sahada valse top kaldıran Fenerbahçe, şimdi adam olarak en fakir dönemini yaşamaktadır. Futbol sorumluları işin başı teknik direktör Fatih Terim ile biter deyip tribünlerden bir dolu okkalı tekzip yiyecekleri yerde, Fenerbahçe’nin iç ve dış transferden ibaret kadrosuna eğilip operasyona burdan başlaması gerekmektedir. Çünkü sistem ve taktik işlerliğini sahada yapacak kalitede futbolcun yoksa, onların başına hangi yetenekte tetknik direktör getirirseniz getirin sonu hüsrandan öteye bir şey olmaz.

Hatalarla dolu 90 dakikaları olmasına rağmen Ogün, Abdullah, Alpay ve Rüştü’den başka Fenerbahçe’de futbolcu diyeceğiniz ve daha eskiye gidin Fenerbahçeli futbolcu diyebileceğinizi tek bir kul var mı? Sezon başındaki ilk teknik direktör, Preko ve Johnson’u alırken, dışarıdan Oulare’yi getirirken, Murat Yakın çıbanına irin doldururken, bir tek idareci çıkıp bu alımlara itiraz etmez mi? Bırakın Fenerbahçe’de kiralandıkları takımda bile doğru dürüst oynamayan Kemalettin, Saffet ve Erkan geriye Fenerbahçe kurtarıcısı diye alınırken, muhalefet şerhi koyan bir tek yönetici kalemi soyunma odasına düştü mü? Bunları gündeme Fenerbahçe futbolcusu olarak alan bir teknik direktör adayının durumunu nasıl asli yaparsınız? Şimdi üç futbolcunun kadro dışı bırakılışı yıl sonunda satış konusu olduğu zaman ticari mi? Moshoeu’nun sürantrene durumu teknik direktör tarafından kadro dışı diye mi tarif edildi?

Fenerbahçe 1954 yılından beri transfer edeceği futbolcular için onların onayı alınmadan futbolcu transfer etmez ancak “Fenerbahçe’de canı gönülden oynamak istiyorum” diyenlere bu kapılar açılırdı. Türkiye’nin en büyük yan hafı Selahattin Torkal Fenerbahçe’de forvet olarak Ankara canavarı lakabıyla ünlenen Burhan Sargın ve küçücük cürmüne büyük topçuluk yerleştiren Akgün Kaçmaz böyle alınmıştır.

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük çalım baleti Mehmet Ali Has Beykoz’da top oynarken bir iki sezon Fenerbahçe idarecileri tarafından test edilmiş Cihat’ın burnunun dibine kadar sokulup mahsus atmadığı goller sebebiyle Fenerbahçe formasına layık görülmüştür. Bursalı Cemal Uskes ve Ankaralı Volkswagen Hüsamettin de içlerinde taşıdıkları bu Fenerbahçe romantizmi yüzünden Türkiye’nin en büyük forması kendilerine giydirilmiştir.
Fenerbahçe’ye böyle futbolcular lazım şimdi. Marifet bunları bulmakta, eğer Türkiye’de kalmışsa…

İSLAM ÇUPİ
(07 Mart 2000, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.