Beşiktaş’ın yeni başkanı Bilgili mi, Arat mı ?

Sevgili Süleyman Seba ağabeyciğim 16 yıl başkanlığını tazeler ve yönetim kurulu listelerini yaparken, kimseye danışmaz gözükür ama kongreye sunduğu pusulalar genel kurulun çoğunluğunca onaylanır ve Beşiktaş iki yıl boyunca gürültüsüz patırtısız idare edilirdi. Beşiktaş uzun bir süre, kulüp iki yıl da bir kongre mi yapıyor yoksa piknik mi Süleyman ağabey döneminde bunu 16 yıl kimse anlamazdı.

16 yıl sonra Süleyman Seba’sız ilk kongreye ibretle bakınız. Önceleri politikacıların başı çektiği bir aday kalabalığı. Hikmet Çetin’den Sadettin Tantan’a uzanan ve Yılmaz Karakoyunlu ile biten bir namuslu adamlar korteji. Seba başkanın Beşiktaş’a verdiği en belirgin vasfı “dürüst adam” imajı ile Seba’yı vurma teşebbüsü. Sonra o taraktan vazgeçme ve politika kanadının birçok aday arasından, MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Gül’ün omuzlarına bırakılışı.

İlk Süleyman Seba’sız kongreye şimdilik başkanlık için aday olan Beşiktaşlıların sayısı 6. Hasan Arat, Serdar Bilgili, Nevzat Demir, Hüseyin Özay, Mehmet Gül ve Mehmet Kazancı. Bundan sonraki günlerde başkan adaylarının ismi çoğalmaz ve sandık başına bu altı kişi ile gidilirse, özel sektör çoğunlukta politika azınlıkta bir seçim izleyeceğiz Beşiktaş sandığında…

Altı başkan adaylı Beşiktaş kongre afişi günler azaldıkça değişiklikler gösterebilir, bazı adaylar birleşebilir, bazı adaylar ise ötekilerin adına feragat edebilir ve kongre günü başkan adaylarının çok azaldığı bir tablo ile karşılaşabiliriz.

Beşiktaş’ın yeni kongresinde etkili olması beklenen grupları şöyle sıralamak mümkün… Birleşik Grup, siyah – beyaz grup, idealist grup, Beşiktaşlılar cemiyeti ve doktorların prostat adını taktığı yaşlı Beşiktaşlılar kuşağı… Bu grupların çoğunluğunun hangi adaya hangi listeye destek vereceği şimdilik belirsizliğini koruyor. Başkan adaylarının hala listelerini yapıp kamuoyuna sunamaması şeffaflıktan yana Beşiktaşlıları kararsız bıraksa da kimisi de bu ilan edilemeyen yönetim listelerinin taktik icabı saklı tutulduğunu belirtiyorlar.

Beşiktaş’ın yeni başkanı bir tekstilci. Ama hangisi Arat mı, Bilgili mi ? Ben Beşiktaş kongre üyesi olsa idim 16 yılda bir viraneden saray yapan, kulübü bir iki odalı bir binayla şeref stadının çamuru ve fareli soyunma odalarından alıp plazalara getiren, en büyük ve modern tesislerde soyundurup giydiren, kulübü sosyal tesisler ile mal varlıklarına boğan ve koleje dönüştüren Beşiktaş tarihinin en büyük başkanı Süleyman Seba’nın yanında olur ve onun sandığa attığı oyu atardım.

İSLAM ÇUPİ
(14 Mart 2000, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.