Mehmet Üstünkaya’yı kaybettik

Beşiktaş’a ayrı ayrı senelerde bir defa bir dönem bir defa iki dönem başkanlık yapan Mehmet Üstünkaya kanser tedavisi gördüğü Fransa´da öldü‚ ailesi ve siyah – beyazlı camiayı mateme boğdu. Benim yaşımda 68 tahmin ettiğim Üstünkaya 62 yaşında bu yerküreden ahirete göçtüğüne göre‚ biz mi bu dünyaya kazık kakıyoruz onlar mı erkenci pek bilinmez.

Benim tanıdığım Mehmet Üstünkaya kendi işinde ve Beşiktaş başkanlığında çok ciddi ve başarılı‚ kendi özel hayatında ise çok neşeli‚ çok eğlenceye düşkün‚ son derece espriyi seven matrak bir insandı. Namık Sevik‚ Şükrü Gülesin‚ Gündüz Kılıç‚ İzmir grubu Mazhar Zorlu‚ Haşmet Uslu‚ Muhittin Ekiz´le eğlence dendi mi İzmir İstanbul arası deplasmana çıkılır‚ o gazino benim‚ bu gazino senin denen alemlerde fing atılırdı. Ama bu yarenlikler hep hafta sonlarında olur‚ hafta başı veya ortalarında herkes kendi işine düşünce ve aksiyon olarak dibine kadar gömülür‚ tavanda sinek uçsa baş kaldırılıp bakılmazdı bile…

Galatasaray Lisesi mezunlu‚ hasta bir Beşiktaş sevdalısı idi Mehmet Üstünkaya. Siyah – Beyazlı camiaya olduğu kadar kendi ailesine ve fertlerine titizdi. Çok evlenmesine rağmen ailesinden hiçbir bireyi ziyan etmemiş herkesi okutmuş ve iş sahibi yapmıştı. Cağaloğlu´ndaki eski Milliyet´e ve onun Sorumlu Müdürü spor basını imparatoru Namık Sevik´e özel bir sevgi besler‚ haftanın en az üç günü öğlen köftesi yemek için Nuruosmaniye´ye gelirdi.

Şimdi Milliyet´te oluşu patronca “Sen Namık Sevik´in bana emanetisin” dediği Erdoğan Şenay ve ekibi de Mehmet Üstünkaya´nın eve girmece dostu ve gece sazı arkadaşı idi. Fahrettin Aslan´ın Taksim Bebek ve Bostancı´daki lokallerinin enstrümanları nihavent ve acemkürdiyi haftanın üç günü Mehmet Üstünkaya ve Erdoğan Şenay için çalardı.

Bundan 10 – 12 yıl önce bir yılbaşı akşamı Erdoğan Şenay karısı Ferhan Şenay Mustafa Oğuz‚ Ergil Tezeldi ve ben‚ Erdoğan Şenay´ın koskoca guletini boğazda denize indirmiş şarkılar ve coşkular içinde Yeniköy´deki Üstünkaya´nın yalısını basmıştık. O zaman Tansu Çiller başbakan değil‚ bizim gibi boğazda oturan sade bir vatandaştı. Yalıda Melih Caculi karısı Seçil Heper vardı. Bu kepaze misafirleri Mehmet Üstünkaya ve karısı Gönül Turgut son derece sevecen karşılamış önlerine içkileri ile yılbaşı armağanlarını koymuştu.

Çok sigaralı yaşam Mehmet Üstünkaya´yı erken öldürdü. Bana da Yeşilköy havaalanı çıkışlı azar azar sürdüğüm için hala bitiremediğim “Drakkar – Noir” erkek parfümü kaldı. Allah rahmet eylesin.

İSLAM ÇUPİ
(06 Haziran 2000, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.