Bu yılki Beşiktaş ve Yusuf Tunaoğlu

Şampiyonlar Ligi’nde oynamayı kafasına sokmuş takım Galatasaray gibi olacak ve rakip torbadan çıkar çıkmaz, “ben onu elerim” diyecek. Beşiktaş gibi Levski’den çekinirsen, binbir korkunun delhizlerini herkese açarsan, onu seyretmek gereğini duyar ve futbolcuları peşin ürkütürsen, alelade maçlar kocaman olur ve onların altında kalırsın.
Beşiktaş yönetimini Avrupa maçlarının altında kalmak için değiştirmedi. Beşiktaş geçen yılki takımını Şampiyonlar Ligi’nde oynamak için yeniledi ve gürleştirdi. Nevio Scala’yı uluslararası podyumlara çıkacağı için Beşiktaş’ın başına getirdi. Onca makul transferi onca dolarları vererek onun için yaptı. Milyonlarca taraftarı hem bu yılın Türkiye ligi ve Türkiye kupası şampiyonluğu için avazlarken, öteki tarafta Şampiyonlar Ligi için “Avrupa’da iyi bir yer” garantisi verdi.

Beşiktaş sezon başında attığı bilinçli adımlarla hem yönetime hem takıma Türkiye içinde ve dışında en iyi derece için işaret verirken, Levski onu neden bu kadar telaşlandırıyor. Otuz yıl önce Türk takımları rakiplerine böyle görücü gönderir miydi ? Hele Balkan takımlarına karşı… Onları her iki maçta büker ve kenara koyardı.

Şimdi Türkiye’de yeni bir gelenek başladı, rakiplere görücü göndermek… Rakiplerin bize gönderdikleri ise basının korkunç manşetlerine göre casus oluyor. Ben görücü gönderiyorum rakipler ise casus… Böyle eşleşiyoruz ve iki maçta kim kimi öldürürse ölen mezara giriyor, kalan diri ise bir üst tura devam diyor.

Beşiktaş Levski Sofya ve Lokomotiv Moskova’yı önce düşüncede ezmeli, sonra sahada… Eğer Beşiktaş teknik direktörü, futbolcusu, takımı ve yönetimi ile rakiplerinin hezimetini önce kafalarda oynatıp kazanamıyorsa, bu yıl her şey için “taze bir başlangıç” deyimini kullanmamalıdır.

Sonra hayatı ve Beşiktaş’ı 54 yaşında bırakan Yusuf Tunaoğlu’na saygısızlık etmiş olur. O Yusuf Tunaoğlu sağ olup bu takımın futbolcusu olsa idi, hepinizin başında o atraksiyon haline getirdiği top cambazlığı ve leblebi çekirdek yemek gibi kolay bir duruma soktuğu oyun anlayışı ile karşınıza dikilir, “bunlar Beşiktaş’a rakip mi” derdi. Yusuf Tunaoğlu futbola veda edip sivil hayatı giydikten sonra, benim kendisine Milliyet’le mukavele yaptırmama rağmen gazeteciliği bir türlü benimsemedi. O 14 yaşında futbolcu idi, 24 yaşında futbolcu idi, 54 yaşında da futbolcu kaldı ve öldü.

Şampiyonlar Ligi iki ön eleme maçını Yusuf Tunaoğlu için oynayın. Onun kafası ile onun ayakları futbol mantalitesi onun rahatlığı ve güveni ile… Bakın nasıl rahat edeceksiniz ve bakın her şey ne güzel bitecek, Beşiktaş’ın yaşayan çocukları…

İSLAM ÇUPİ
(25 Temmuz 2000, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.