Yeni F.Bahçe yeni Denizli

On yıldır Fenerbahçe ağustoslarda normal sağlığını kaybedip, ağustosfobi olur. Bu ayda medyanın yazılı basını ile görüntülü ve konuşmalı basını bütün takımları bir kenara kor, “varsa da, yoksa da Fenerbahçe” der. “Rüya takım” Fenerbahçe’dir, “silindir takım” Fenerbahçe’dir, “şampiyonluğun en büyük favorisi” Fenerbahçe’dir.

Sonra lig maçları başlar, takvime eylül, ekim ayları oturur, ağustosta bütün övgüleri alan Fenerbahçe puan cetvelinin başına oturacağına maç yapılan statların çimlerine oturur ve yıkılır gider.

Aziz Yıldırım büyük kulüplerin başındaki talihi en küçük başkandır. Bu yıl milyonlarca dolar vererek, takımı tekrar yenilemiştir. Ekseriyetin kaybedecek dediği bir kongreden bileğinin hakkı, yüzü ve kelimelerinin ciddiliğiyle açık fark oyla bir muzaffer olarak çıkmıştır. Tüm dış ve iç transferlerin yanında kiralanması çok zor olan Balic’i o yolla Real Madrid’den tekrar Fenerbahçe’ye getirmiştir. Şahsi inşaat imkanlarını kullanarak, 18 bin kişi almayan Fenerbahçe Stadı’nı 40 bin kişilik bir kapasiteye ulaştırmıştır. Fenerbahçe’de futbol şubesini ortadan kaldırıp, teknik direktörlüğe Avrupai bir kılık giydirmiş ve Mustafa Denizli’nin önündeki tüm fuzuli konuşmacı ve futbol işlerine bulaşıcı insanları koparıp yok etmiştir.

Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşları teknik direktörün her istediğini aşağı yukarı yerine getirerek, Fenerbahçe takımını her türlü teknik girdi çıktısıyla Mustafa Denizli’ye teslim etmiştir. Artık tüm ipler onun elindedir.

Mustafa Denizli sezonun henüz açılmasına ve takımın bir sürü eksiği ve gediği olmasına rağmen, adımlarını bir Avrupalı teknik direktör gibi atarak, Fenerbahçe’nin ölçüler içinde sessiz kalmasını sağlamıştır. Rapajic ve Mirkoviç’in yeni mevsim açılmasına rağmen ortalıkta görünmeyişlerine “sakatlı transferler” denmesine karşı, ortaya kendi futbol geçmişini garanti olarak atmış, bu iki Yugo ligin en çok ikinci haftasında takıma girecekler demesi, Fenerbahçe teknik direktörünün kendi yandaş kalabalığına şimdilik verdiği en büyük müjdedir.

Mustafa Denizli’nin ligin başlangıcında yapacağı ilk şey takıma iki üç maçta ideal takım formu vermese bile, iki – üç futbolcuya bu oyunları kazanmak fikrini aşılamalı ve herhangi bir puan kaybına izin vermemelidir. Ağustosta medyanın yazılı ve görüntülü basınında Fenerbahçe için oluşan olumlu havanın sahicisini futbolcuların kafa ve vücutlarına sokmalı, “Ligde sizden büyüğü yok” imajını Fenerbahçe kitabının satırlarıymışcasına takıma ezberletmelidir.

Fenerbahçe’de yenen golle birlikte o maçın bittiğini sanan futbolcular var. Fenerbahçe formasını ikinci üçüncü ligdeki benzeriyle karıştıranlar var, o formanın nasıl bir şeref gömleği olduğunu bilmeyen futbolcu var. Fenerbahçe formasının ne kadar büyük yük taşıdığından, ne kadar marifet ve hünerle dolu olduğundan haberi olmayan futbolcular var. Fenerbahçe’de top oynamanın ne olduğundan bihaber futbolcular var.

Mustafa Denizli önce bu boş kafaları zengin kelimelerle doldurmalı Fenerbahçe’de… Ondan sonrası çok kolay gelir, hem futbolcu için, hem Denizli için…

İSLAM ÇUPİ
(08 Ağustos 2000, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.