İki G.Saraylı kardeşin dramı

Futbol Federasyonu üç yıl önce ihale ile Teleon’a verdiği Türkiye liglerinin naklen yayın hakkını aradan bu kadar süre geçmesine rağmen‚ şamatasız bir rotaya oturtamadı.

Gün geçmiyor ki‚ bir taksit gecikmesi olmasın veya mukavele gereği olarak öteki kanallara vermesi gereken görüntü özetlerinde mahkemeye düşecek şekilde ihtilaflar belirmesin.

Üç yıl önce futbol federasyonunun açtığı ihalede birinci lig yayın haklarını Teleon‚ o zaman rekor denecek bir fiyatla kazanmış herkesin kıskançlığını çekmekle kalmamış‚ bu işin altından nasıl doğrulacağını dosta düşmana merak ettirmiştir.

Aradan iki ay geçmeden umulan dekoder sayısının çok altında kalan Teleon‚ ihale gereği yerine getirmesi gereken yasal yollardan ayrılarak öncelikle diğer kanallara vereceğini taahhüt ettiği özet görüntüleri durdurmuştur.

RTÜK’e yapılan şikayetler‚ futbol federasyonuna intikal ettirilen sözlü ve yazılı yakınmalar‚ diğer mahkemelerin bu konuda verdiği olumlu kararlara rağmen‚ Teleon inadını ve kanunsuzluğunu sürdürmüştür.

Teleon ile diğer TV kanalları arasında yayından başlayan ve etrafı iyice geren anlaşmazlık‚ ihale ile beliren taksitlerin ödenmemesi ile kulüplerin bütçelerine kadar sıçramış ve yayın ihalesinin tekrar yapılması noktasına getirmiştir işi.

İki Galatasaraylı evlat Cem ve Hakan Uzan üç yıl önce bu ihaleye girerken Fenerbahçeli babaları Kemal Uzan’a bu futbol ticaretinin her şeyini sormuşlar‚ konuyu her bakımdan didiklemişler‚ ölçüp biçmişler‚ ama serginin para edecek malını bulamamışlardır.

Bu mal Fenerbahçe idi.

Galatasaray UEFA kupasını‚ Galatasaray arkasından süper kupayı kazanabilir.

Sarı – Kırmızılı ekip Türkiye ligini üst üste dört kez müzesine götürerek güç bir yerli rekor kırabilir.

Beşiktaş ve Trabzonspor bir takım yararlı futbol değişiklikleri yapabilir.

Öteki lig takımları ne yaşar‚ ne yaşamaz. Asansördür Türkiye’de‚ biri iner biri çıkar.

Türkiye’de‚ Fenerbahçe Cumhuriyeti sağlıklı başarılı ve ilkse bu ülkede her şey mutlu ve huzurludur.

Esnafın yüzü güler‚ parakendeci ve toptancıların tezgahında mal kalmaz.

Tiyatrolar‚ sinemalar‚ sazlar‚ barlar meyhaneler fuldur.

Stadlar Türkiye’nin her vilayetinde lebaleptir.

Fenerbahçe gittiği her kente kendi ile birlikte büyük bereketini götürür‚ i…ler diye uğurlanmasına rağmen.

Fenerbahçe Cumhuriyeti ortalıkta yoksa‚ Türkiye yoktur‚ futbol yoktur‚ bolluk yoktur‚ insanlar yoktur‚ canlılar güç nefes alır ve bu ülke kısa süre sonra yaşayan yer olmaktan çıkıp‚ mezarlık olur.

Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü‚ ne kupa büyüklüğüdür.

Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte‚ adı konamaz.

Futbol federasyonu Teleon’un hiçbir vecibeyi yerine getirmeyişini kulüpler birliğine danışacağına yürürlükteki mukaveleyi geçersiz saymalı ve yeni bir ihale tarihi ve yeri ilan etmelidir.

Çünkü Fenerbahçe Cumhuriyeti‚ Galatasaraylı Cem ve Hakan Uzan’ın üstüne lanetlerin en sunturlusunu atmıştır.

İSLAM ÇUPİ
(05 Eylül 2000, Milliyet)

1 Comment

Leave a Comment.