İslam Çupi Anısına

İslam Çupi’nin hazine değerindeki yazılarını herkes okumalı.

İslam Çupi’nin yazılarının önemli bir bölümü taraftarların kestiği kupürler olarak defterlerde, dosyalarda veya kütüphanelerin tozlu raflarındaki gazete arşivlerinde gün yüzüne çıkmayı bekliyordu. İşte bu site, büyük ustanın başta Fenerbahçe yazılarının dijital ortamda toplanmasını ve her geçen gün de katkı yapanlar sayesinde zenginleşip bir İslam Çupi külliyatına dönüşmesini hedefliyor.

Yazılar siteye aktarılırken çok bariz yazım hataları (Fenerbahçe yerine Fenrbahçe gibi…) dışında aynen korunmuştur. Sitede bir arama seçeneği olmasına rağmen her yazı kolaylık olması amacıyla okunup, etiketlendirilmiştir. Ayrıca okuyucuya kolaylık olması için maç yazılarının hangi maçtan sonra kaleme alındığı belirtilmiştir.

Gazete yazılarının çevrimi ve siteye aktarımı sırasında hata oluşmaması için azami gayreti gösterilmişse de zaman içinde bir çok hata dikkatli gözlerden kaçmayacaktır. Gerek yazım, gerekse tarih, kategori konusunda hataları bulacak dikkatli gözlerin geri bildirimiyle bu hatalar en aza inecektir diye umuyoruz. 

Elinizde bulunan gazete kupürü veya dijital İslam Çupi yazıları varsa, siteye eklemekten mutluluk duyarız. 

Sitenin yapımında, yazıların temininde ve buraya aktarılmasında katkısı bulunan aşağıda isimleri yazılı olanlara sonsuz teşekkürler. Onlar olmasa bu proje  ilelebet”fikir” olarak kalmaya mahkumdu.

Futbolu,Fenerbahçe’yi ve İstanbul’u sevenlere, araştırmacılara faydalı olması dileklerimizle.

Bozkurt K.Yılmaz

 

Katkıda Bulunanlar:

Alp Eralp

Alican Küçükcan

Barış Eymen

Cenk Cesur

Deniz Çupi Perk

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Grubu

Jacko Namet

İlyas Bulcay

Kerem Tansever

Melih Esen Cengiz

Murat Açıkgözoğlu

Oktay Çetin

Önder Güleç

Seda Bora

Serhat Özkul

Selim Erdoğan

Selim Kastoryano

Seyfi Dertli

 

İSLAM ÇUPİ
(08 Mart 2017, Genel)

1 Comment

  1. Bozkurt bey çok güzel bir çalışma yapmışsıniz.Ben de ki babam Abdullah Kahraman eski lisanslı futbolcudur.Tabii ki Üsküdarli Kadıköylü olarak fanatik Fenerbahçeli..Doğal olarak biz de kardeşim Hasan Kahraman ile Fenerbahçeli doğduk.Futbolu o zamanın çocukları gibi mahhalle aralarında arsalarda maç yaparak ögrendik.Takimdaslığı Sümerbank kumaşkarından formakar şortkar yaparak öğrendik Fenerbahcelilik ve bugün unutulmaya yüz tutan gazate okurluğu ve Islam Cupi üstat bize babamızdan miras….Babam iyi bir futbolcu ve bir o kadar iyi bir spor sayfası ve yazarlarıyls Burhan Felekler Namik Sevikler ve üstat İslam Cupi ile iyi bir gazete olan Milliyet okuru idi.Hergün eve gazete girer.Bizde orada okurduk.Islam Cupi ve Fenerbahce askı taa cocukluktan gelir…Guzel kitaplari var temin etmiştim.Hele Islam üstatın bir Fenerbahce Genclerbirliğu maçi sonrası Sevgili İsmail Kartal hocamızın uzaktan attiği şutla olan golü anlatışı var.Unutamam kesip saklamıs…O zanan Haydarpasa Teknik Lisesi Makina bölümundeydim.Sınıfra arkadaslara da okumuştum.Bulursam size o kupüru göndereceğim.Cok güzel bir yazıydı.Ustatı hastaligi zamanlar Beyoglunda görmus…O zamanlarin gençlik çekingenligıyle yanina gidememistim.Sonra da kaybettik kendisini..Hala bu tanisamamak içimde uktedir.Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.Cengiz Kahraman 0 536 873 34 02

    Reply

Leave a Comment.