Fenerbahçe kazandı


5.9.1997'de Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı 3-1 yendiği maç sonrası.


MAÇIN altmışdokuzuncu dakikasında herşeyi Fenerbahçe adına aydınlatan Okocha’nın golü müthişti. Galatasaray ceza sahasına ne zaman girdi, o topu nasıl kantarladı, sol ayağı ile nasıl vurdu, doksana giden topu herkes seyretti.

İki takım da maça büyük bir temkin içinde başlamıştı. İki takım bütün aksiyonları kendi birinci ve ikinci sahalarında yapıyorlardı.

Boliç sağ kanattan şeytanca götürdü topu ve ortaladı. Tayfun yükseldi ve öyle kaldı birkaç saniye havada. Sonra topa vurdu. Bu Fenerbahçe’nin birinci golüydü.

Galatasaray’ın daha iyi oynadığı dakikalarda orta saha ara paslarını Rüştü’nün hemen çıkıp almasına göre ayarlıyor, Hakan ve Ilie’nin bu topları alması onun için imkansız. Dakikalar ilerledikçe Okocha bir topu şandelledi, Volkan almaya çıkmıştı. Aut oldu. Ama Okocha gecenin Fenerbahçe kahramanıydı. Başka Sarı – Lacivertli kahramanlar da vardı gecede…

Mesela Kemalettin… Sahanın her noktasına etkili iki ayak koyan müzmin sakat sanki kasığını Tanrı’ya sardırmışcasına diri oynuyordu.

Mesela Tayfun. Oynamadığı maç kayıp, Trabzon oyunu. Oynadığı maça golle başlıyor ve de sahada bin ayaklı oluyor; işte Galatasaray oyunu.

Topla daha fazla oynayan Galatasaray, futbolun teşebbüs zengini Galatasaray, maçın peşin favorisi Galatasaray, ama galip Fenerbahçe… Galatasaray’ın silahları dün gece patlamadı tüm görkemiyle… Bülent, Filipescu, Fatih öteki maçlarda olduğu kadar güvenli ve ileriye çıkıp hücuma katkılar yapan bir düzeyde değildi.

Orta saha Hagi, Tugay, Ergün normal tempolarının aşağısında kaldılar. Popescu ise kayboldu. Ilie üç gollük pas attı Hakan’a. Ama Hakan eski maçlardaki keyfinde değildi.

İkinci devre ortalarında Tugay’ın attığı beraberlik golüyle Galatasaray takımını beş – on dakika galibiyete yakın bir çizginin içinde gördük. Bu on dakikadan sonra bize göre olmayan bir penaltı hakem tarafından ceza sahasının içindeki onbir kusurlu hareketten biri olarak görüldü ve Boliç Volkan’ı aksi köşeye göndererek Fenerbahçe’nin galibiyetini tekrar ilan etti.

Ondan sonra Galatasaray bir beraberlik peşinde koşarken defansını ihmaller sonunda çok boşalttı ve yazının girişindeki Okocha’nın muhteşem golü geldi. Onu zaten anlatmıştık uzun uzadıya…

İSLAM ÇUPİ
(06 Eylül 1997, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.