F.Bahçeli Sadettin Erbil de öldü…

GEÇEN hafta damar tıkanıklığından ölen ve ebedi istirahatgahına tevdi edilen tiyatro sinema sanatçısı ve dublaj duayyeni Sadettin Erbil’in tabutundaki Fenerbahçe flaması kaç kişinin dikkatini çekti acaba ?..

Sanatçı M.Ali Erbil’in babası olan Sadettin, bu dünyayı buruşturup çöp sepetine attığı son 25 yılın öncesinde, Fenerbahçe’nin idmanlarını bile kaçırmayan bir futbol hastası idi.

50 yıl önce Tünel çıkışındaki iki katlı yayvan Narmanlı handa terzilik yapan Fenerbahçeli Fethi’nin müşterilerinden biri olan Sadettin Erbil hem tiyatro dünyasından galat esprileri ile ortalığı kırar geçirir, hem de Fenerbahçe’nin futbol nabzını bir doktor dikkati ile masaya yatırırdı.

* * *

O dönemdeki taraftarlar hem bir İstanbul takımını tutar, hem de o onbirin içinde bir futbolcuya özel ve delice bir tutku duyardı.

Mesela öyle Beşiktaşlı bilirim ki, takımın galibiyeti kendisini deli eder, ama onun ötesinde Hakkı’nın oyun içindeki mevcudiyeti, Kemal veya Şükrü’nün skor üzerindeki etkinliği, onlara Beşiktaş’ın ötesinde yeşeren bir keyif verirdi.

Galatasaray’ın olduğu kadar, salt Gündüz’ün, katır Cemil’in taraftarı olurdu.

Fenerbahçe’deki Cihat – Esat kaptanlık küskünlüğü taraftara sıçrar, Cihat’ın oynadığı maçlarda Esat hayranları stada gelmez, Esat’ın kaptan olarak yer aldığı oyunlarda Cihatseverler zemini boykot ederlerdi.

Sadettin Erbil tam bir Fenerbahçe hayranı, ondan da öte bir M.Ali Has tutkunu idi…

O kadar tutkun idi ki M.Ali Has’ın futboluna, eski Fenerbahçe Stadı kapalı tribünlerinde başlayan seyirciliği, ikinci devrede takımlar kale değiştirip hayranlık uzağa düştüğünde açık tribüne deplase olup sürerdi.

Yazın neyse de, kışın en haşin döneminde Sadettin’in yer değiştirmeleri devam eder üstündeki kaşmir kahverengi palto, bir hafta yağmurda kalmış bir asker kaputuna dönerdi.

Oğlu doğarken ona verdiği M.Ali Erbil isminin kaynağı, M.Ali Has’a duyduğu aşırı sevgi ve hayranlık idi, galiba…

* * *

1955 -56 sezonunda M.Ali Has Fenerbahçe’den Adalet’e istemiye istemiye transfer olunca Sadettin Erbil’de bir küskünlük başladı.

O zaman kadrosu ile İstanbul mahalli liginde seyircisiz bir güç olan Adalet Eyüp stadında çalışırdı. Sadettin Erbil’i sabah mamurluğunda selviler semti Eyüp’ün stadında M.Ali Has’ın idmanını seyrederken çok gördüm.

Kömürtozu eklenmekten `kara toprak” olan zeminin etrafında, katır tırnağında yeşillik çıkan noktalarında M.Ali Has Türk futbolunun son şiirini yazarken Sadettin Erbil huşu içinde seyreder, arada sırada Tarzan’a ıslak laflar atardı.

İkisi de Boğaz doğumlu idi çünkü…

M.Ali çok önce. Sadettin Erbil geçen hafta öldü. Allah rahmet eylesin ikisine de…

İSLAM ÇUPİ
(25 Kasım 1997, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.