Böyle cüzdan verilmez

OKOCHA’nın, Paris Saint Germain ile söz kesip Fenerbahçe ile restleştiği günlerde Dereağzı’nda yaptığı idman fotoğraflarına dikkatle baktınız mı?

Üzerinde Nijerya idman forması, göğsünde fanilanın dışına çıkarıp sağa sola salladığı hristiyanlığın simgesi bir put.

Bu adam çok değil geçen yıl ligin ilerleyen haftalarında – ne zaman müracaat ettiği meşkuk – TC nüfus kağıdı almış, kim koydu ise bilinmez, karşımıza Muhammed adıyla çıkan bir adem olmuştur. Aradan bir yıl bile geçmeden Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya kalkması, ne menem bir ticaret gösterisidir, buna niye ihtiyaç hissediyor.

Hepimiz biliyoruz ki, Okocha geçen yıl sadece Türk vatandaşı oldu. Müslümanlık ayrı şey…

Ne müftülükte kelime – i şahadet getirdi, ne sünnet oldu, ne de anlamını bilerek o kutsal adı aldı. Herşeyi şaka idi Okocha’nın… Fenerbahçe’ye transfer olması, Fenerbahçe’de oynaması, Türk vatandaşı olması, Muhammed adı ile çağrılması, Türkiye’de ilelebet kalacağının sanılması, hepsi şaka…

Okocha şaka operasını oynadı ve Paris’e gitti.
* * *
Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’de ciddi bir kurumdur. Doğum hariç “yeniden” verilen nüfus cüzdanlarının hepsini yazan burasıdır.

Türkiye’ye çeşitli vesilelerle gelmiş olan yabancılardan vatandaşlığa geçmek isteyen kimselerin müracaatlarını karara bağlar veya reddeder. Yabancının vatandaş olmak için Türkiye’de muhatap olup, ikna edeceği tek kurum nüfus işleri genel müdürlüğüdür.

Bunun için yabancının, Türkiye’yi, Türkiye’nin yabancıyı tanıması için, uzunca bir süre burada oturması ilk şarttır.

Bu uzun ikamette yabancının Türkiye’yi iyi derecede öğrenmesi ve vatandaşlığa müracaat dilekçisini kendisinin yazması gerekmektedir.

Oturduğu ülkenin kanunlarını özümsemiş olması, hiçbir sabıka kaydının bulunmaması, devamlı iyi hal göstermesi, mevcut rejime kontr davranış içinde bulunmaması, vatandaşlığa geçişin ilk koşulu sayılmaktadır.

Ülkenin tarihini, coğrafyasını, yurtbilgisini bilmesi, oranın örf ve geleneklerine sahip çıkıp benimsemesi, yeni hayatına ve cemiyetine adapte olması, yani yeni ülkesini milli marşı ve milli heyecanlar ile birlikte sevmesi, çok sevmesi lazım.

Balkanlar’dan gelenler bu ülke için hem dinamiklerini hem canlarını verdiler.

Öbürleri ne verdiler, sadece kilolarını.

Hele Okocha gibi nüfus kağıdını konser bileti çabukluğunda alanlar, Türkiye’de para karşılığında futbol resilati verdiler, transferin bolunu bulduklarında ülkeyi bırakıp Fransa’ya çekip gitti.

Şimdi haksız ve zamansız verdiğin TC nüfus kağıdını, haklı olarak geri al bakalım?

İSLAM ÇUPİ
(04 Ağustos 1998, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.