Wembley mazi oldu


testtt


Yerine yenisi ve daha büyüğü yapılmak üzere, İngiltere’nin en büyük futbol mabedi Wembley kapatıldı. 2000 yılının milenyumu sayılan bu yeniden oluşumu ile Wembley kapasite olarak kalabalıklaşacak ama, mana olarak mazinin ihtişamı içinde bakıldığında hatıra zenginliğine hiçbir zaman ulaşamayacak.

Benim kuşağımın ilk gençliğinde ezbere bildiğimiz Türk futbolu yanında, bizim dışımızdan tek haberimiz patlayan ikinci dünya savaşının barut kokuları, takım ve stat olarak Arsenal ile Wembley idi. Londra olimpiyatlarına katılan futbol milli takımımız şampiyonluktan olmasa bile finalden o kadar emindi ki, o ekibin en büyük yıldızı Fenerbahçeli Lefter’in şu konuşması önüne tarih düşülecek kadar önemliydi: “Finale çıkmak Türk futbolu için şereftir, şampiyon olmak Türk futbolu için şereftir. Ama Türk futbolcusu için Wembley’in çimenlerine basmak en büyük şereftir.” Bu final hayali bu şampiyon olma niyeti, hele hele Wembley çimenine basma emeli Türkiye’ye Wembley kadar uzak kaldı. Çin’i 4 – 0 yenen ve eleyen milli takım Yugoslavya’ya 3 – 1 yenildi ve şampiyonaya veda etti. Ama Türk futbolcusu için Wembley çimeninin o zaman böyle esatiri bir ürpertisi vardı.

İngiliz futbolunun ve milli takımın en yüce futbol mabedi olarak anılan ve sayısız zaferlerin altındaki çimen olarak ünlenen Wembley stadı, ayrıca son 50 yılda Avrupa’nın en büyük yıldızlarının futbol gezdirdiği bir mesire yeri oldu. Wembley stadı birçok İngiliz sevinçlerinin yanında asrın en büyük top üzüntüsüne görgücü olarak Macaristan’ın İngiltere’yi kendi topraklarında ilk defa 6 – 3 yenmesine de tanıklık yapan stat oldu. Wembley, İngiltere’nin futbol tarihinde ilk ve son defa kazandığı Dünya Kupası Şampiyonluğu ve maçları ile, İngiltere ve Batı Almanya arasında oynanan finale ev sahipliği yaptı.

1990’dan sonra üstünde sadece İngiliz milli takım maçları ile Kral Kupası finallerinin oynandığı Wembley kapılarını ünlü müzik gruplarına ve solo şarkıcılara açtı ve salt futbol stadı olan tarihi yer, açık hava müzikholü olarak hizmet vermeye başladı. Futboldaki payitaht kaybolmuştu artık.

Bizim futbolcuların sıradan olanlarının bile son yıllarda sekizlik yenilgilerle çimenine ayak sürdüğü emektar Wembley, artık elli yıllık eski itibar ve futbol tapınağı olma gizini kaybederek içine mikrofon ve her türlü enstrümanın konduğu bir açıkhava müzik gösteri merkezi oldu.

Şimdi yeni çehresiyle açılacak ve futbolla birlikte dünya müziğine de hizmet verecek olan yeni Wembley stadı, eski günleri ve o eski hatıraları artık kendi arşivinde bulacak. Bakarsın futbol yerine bir vakitte Real Madrid’te kaleci oynayan Hugo İglesias’ın torunu İspanyolca şarkılar okuyacak. Bir tarihte sekiz yiyerek Wembley çimenine ayak basan Türk futbolcuları yerine İbrahim Tatlıses sahneye çıkıp bir Urfa uzun havası patlatıp alkışlanacak.

İSLAM ÇUPİ
(07 Kasım 2000, Milliyet)

No Comments

Leave a Comment.